Matura z języka polskiego: "Lalka", "Ziemia obiecana" i wiersz Beaty Obertyńskiej [ARKUSZE]

Rozprawki na temat: czy ambicja ułatwia osiąganie celu, na podstawie "Lalki", lub czy miasto jest dobre, czy złe dla człowieka, na podstawie "Ziemi obiecanej", albo analiza wiersza "Strych" Beaty Obertyńskiej - takie tematy były do wyboru na maturze z języka polskiego. Poniżej można pobrać arkusze CKE.

2021-05-04, 15:37

Matura z języka polskiego: "Lalka", "Ziemia obiecana" i wiersz Beaty Obertyńskiej [ARKUSZE]
Matura z języka polskiego. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Powiązany Artykuł

matura 1200 (1).jpg

Arkusz egzaminacyjny rozwiązywany we wtorek maturzystów opublikowała na swej stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Pobierz arkusze egzaminacyjne:

TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY >>>

WYPRACOWANIE Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY >>>

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny (praca ma liczyć co najmniej 250 słów). Mieli wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

REKLAMA

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).

Powiązany Artykuł

matura 1200 (2).jpg

Tematy rozprawki

Pierwszy z tematów rozprawki brzmiał: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury". W arkuszu egzaminacyjnym zacytowano fragment opowiadający o tym, jak młody Stanisław Wokulski porzuca pracę w winiarni Hopfera i rozpoczyna studia jako wolny słuchacz.

Drugi z tematów rozprawki brzmiał: "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury". W arkuszu zacytowano fragment opisujący Łódź jako żywioł czy istotę żywą.

Tekst poetycki

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. W tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Beaty Obertyńskiej "Strych".

REKLAMA


Powiązany Artykuł

1200_Czarnek_PAP.png

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać zadania dotyczące zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów: "Czy zwrot "ciężko powiedzieć" zasługuje na potępienie?" Ewy Kołodziejek i "O komizmie" Bohdana Dziemidoka.

Z egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym maturzyści mogą otrzymać maksymalnie 70 punktów (w tym maksymalnie 50 za tekst własny). Aby zdać ten egzamin, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. Egzamin trwał 170 minut.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej