Przyjąłeś voucher po odwołaniu wczasów? Do Sejmu trafił projekt, który wydłuży czas jego realizacji
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy przedłużającej z roku do 2 lat czas na wykorzystanie vouchera turystycznego przyznanego po odwołaniu imprezy turystycznej z powodu COVID-19. Termin ten będzie liczony od dnia, w którym miała się odbyć wycieczka. Projekt proponuje również szereg zmian dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię, w tym z branży turystycznej.
2021-05-07, 13:19
W związku z pandemią COVID-19 i zatrzymaniem ruchu lotniczego oraz zamknięciem hoteli, biura podróży wiosną ubiegłego roku masowo odwoływały imprezy turystyczne. W odpowiedzi na tę sytuację wprowadzono regulację umożliwiającą w okresie 180 dni od dnia odstąpienia przez podróżnego od umowy o udział w imprezie turystycznej lub od rozwiązania przez organizatora turystyki umowy, które nastąpiły w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii, zaproponowanie podróżnemu vouchera na realizację imprezy turystycznej. Na jego wykorzystanie klienci mieli rok.
Pandemia utrudnia realizację voucherów
Pandemia COVID-19 utrudniła jednak tysiącom Polaków sięgnięcie do tej opcji. Jak szacuje rząd, wartość voucherów pozostających bez możliwości realizacji wynosi około 100 mln złotych. Spora część środków dotyczy turystyki zimowej i krajowej, w tym wycieczek szkolnych i firmowych. Dlatego rząd zdecydował się na wydłużenie terminu na realizację voucherów z roku do 2 lat.
Powiązany Artykuł
Premier: pora, aby Senat bez zbędnej zwłoki przyjął ustawę ratyfikacyjną ws. zasobów własnych UE
"Obecna sytuacja epidemiczna i związane z nią ograniczenia dla podróżnych oraz przy prowadzeniu działalności gospodarczej uniemożliwiają podjęcie przez klientów decyzji o dokonaniu rezerwacji i realizacji przyznanego vouchera. Organizatorzy turystyki nie mają środków na podjęcie spłaty zobowiązań wobec Turystycznego Funduszu Zwrotów, natomiast klienci oczekują zwrotu pieniędzy zatrzymanych w formie voucherów" - zapisano w uzasadnieniu projektu.
REKLAMA
To nie jedyne rozwiązanie skierowane do branży turystycznej. Projekt zakłada również przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu do Turystycznego Funduszu Zwrotów wypłat, które zostały dokonane przez TFZ podróżnym. Oznacza to, że zwroty dokonywane przez organizatorów do TFZ rozpoczną się nie od kwietnia 2021, lecz najpóźniej do 31 grudnia 2021 roku. Zwrot pozostałych rat będzie dokonywany w terminie do 21. dnia każdego miesiąca, począwszy od stycznia 2022 roku.
Pomoc dla sklepików szkolnych, wydłużenie terminu rejestracji pojazdów
Projekt zawiera również zmiany w przepisach, których celem będzie przedłużenie niektórych terminów dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię. Przewiduje m.in. uregulowania relacji między wynajmującymi i najemcami w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Zakłada, że w okresach obowiązywania zakazu prowadzenia w nich działalności, od dnia wejścia w życie nowelizacji świadczenia należne udostępniającemu powierzchnię handlową, określone na podstawie umowy sprzed 14 marca ubiegłego roku, ulegną obniżeniu do 20 procent wysokości. Natomiast przez trzy miesiące po zniesieniu zakazu będą one obniżone do połowy. Przepis będzie miał zastosowanie do wszystkich kolejnych okresów obowiązywania zakazu od dnia wejścia w życie nowelizacji.
Powiązany Artykuł
Język angielski na poziomie rozszerzonym, a później filozofia. Kolejny dzień egzaminów maturalnych
Na mocy rządowych przepisów, które właśnie trafiły do Sejmu, starostowie otrzymają uprawnienie do umorzenia w całości lub części, odroczenia terminu spłaty oraz rozłożenia na raty niektórych należności. Chodzi np. o te z tytułu nienależnie otrzymanych środków w ramach form wsparcia. Mowa między innymi o dofinansowaniu części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, a także kościelnej osoby prawnej i organizacji pozarządowych. Uprawnienie dotyczy także dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych, nisko oprocentowanej pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców i organizacji pozarządowych oraz dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy określonych branż.
Projekt przewiduje też wydłużenie do 60 dni terminów na zarejestrowanie pojazdu używanego, sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej. Termin taki przysługiwałby także na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego. Wydłużenie obowiązywałoby do odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Nowe dane resortu zdrowia: ponad 6 tys. zakażeń koronawirusem, zmarły 453 osoby
Proponowane przepisy wprowadzają także pomoc dla sklepików szkolnych. Wsparcie obejmuje dofinansowanie do wynagrodzeń, świadczenia postojowe, dotacje w wysokości do 5 tysięcy złotych oraz zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za określone miesiące. Autorzy projektu przewidują, że podstawowym kryterium przyznania pomocy będzie 40-procentowy spadek przychodów sklepiku, odnotowywany pomiędzy listopadem ubiegłego roku a marcem obecnego.
Większość z proponowanych nowych rozwiązań ma wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Projekt został skierowany przez marszałek Sejmu do zaopiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych.
Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl
REKLAMA
REKLAMA