Szeroki dostęp do szczepionek. Szefowa KE poparła apel Mateusza Morawieckiego

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poparła apel premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie udostępnienia światu szczepionek przeciw COVID-19. Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że liczy na współpracę z polskim premierem dotyczącą przekazania szczepionek sąsiadom i partnerom, w tym krajom Partnerstwa Wschodniego.

2021-05-07, 12:29

Szeroki dostęp do szczepionek. Szefowa KE poparła apel Mateusza Morawieckiego

Szef polskiego rządu mówił dziś przed odlotem na unijny szczyt do Porto, że szczepionki należy dostarczyć także dla biedniejszych krajów naszego globu.


Powiązany Artykuł

morawiecki 1200.jpg
Premier: patenty na produkcję szczepionek na COVID-19 powinny być dostępne dla wszystkich

- Nie chcemy dopuścić do czwartej fali, albo sprawić, żeby była jak najmniejsza. Jeżeli gdzieś jej echa będą na świecie, to nie chcemy, żeby dotarła do nas - mówił szef rządu.

Ta sprawa ma być jednym z tematów dwudniowego unijnego szczytu w Porto, który rozpoczyna się dziś wieczorem. Europejscy przywódcy mają rozmawiać na temat propozycji USA dotyczącej zawieszenia praw patentowych na szczepionki. Ten pomysł popiera premier Mateusz Morawiecki.

Powiązany Artykuł

PAP szczepienie 1200.jpg
Szef KPRM: mamy wykonane 13 mln szczepień przeciwko COVID-19

- Będę bardzo mocno wypowiadał się w tej sprawie i będziemy dążyć do tego, żeby przekonać te najbogatsze państwa, które są jednocześnie posiadaczami licencji, patentów, do tego, żeby udostępniły te patenty, żeby ta produkcja mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony, 5, 10 razy więcej niż to jest dzisiaj, bo to jest potrzebne, żeby wyeliminować epidemię na całym świecie - mówił szef rządu.

REKLAMA

Do tego apelu przewodnicząca Komisji już się nie odniosła. Nie jest tajemnicą, że w Unii i unijnych instytucjach zdania na ten temat są podzielone. Dominuje pogląd, że udostępnienie patentów będzie miało sens, jeśli pójdzie za tym także transfer technologii, a Stany Zjednoczone akurat o tym nie mówią.

Co więcej, jak wskazuje Bruksela, USA nadal utrzymują zakaz eksportu szczepionek, podczas, gdy Unia Europejska wyeksportowała w świat ponad 200 milionów dawek, niemal tyle samo ile dostały państwa członkowskie Wspólnoty.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej