Upamiętniono 70. rocznicę śmierci kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga ps. "Szczerbiec"
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętnił 70. rocznicę śmierci kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga pseudonim "Szczerbiec", dowódcy 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. 11 maja 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano na nim wyrok śmierci.
2021-05-11, 18:31
Powiązany Artykuł
Warszawa: IPN odnalazł w lesie masowy grób z II wojny światowej. Szczątki należą m.in. do dzieci i niemowląt
Minister Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że dla kapitana "Szczerbca" nie było piękniejszej i ważniejszej wartości niż niepodległość. - Wiedział, że za wolność własnej Ojczyzny, za poczucie wolności współobywateli warto i trzeba ryzykować zdrowiem, a nawet życiem. 70 lat temu został zamordowany, a komuniści czynili wszystko, aby pamięć o nim, o jego podkomendnych zginęła. Wyrazem tego jest choćby fakt, iż do chwili obecnej nie możemy stanąć nad jego grobem i podziękować za przykład życia, za świadectwo służby Ojczyźnie, podziękować za wolną Polskę - mówił minister do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Posłuchaj
REKLAMA
Kapitan Gracjan Fróg niesłusznie oskarżony o współpracę z Niemcami po brutalnym śledztwie i spreparowanym procesie został zastrzelony. - Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze na Łączce - podkreślił zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk.
- W miejscu, gdzie wcześniej grzebano ofiary systemu komunistycznego i wydawało się, że w tej sprawie komuniści zrobili wszystko, zabili bohatera oraz przypisali mu czyny niegodne. Pogrzebali w miejscu, do którego nikt nigdy nie mógł dotrzeć. A jednak stało się inaczej. Prawda zwyciężyła. Dzisiaj Polacy wiedzą, kim był kapitan Gracjan Klaudiusz Fróg pseudonim »Szczerbiec«. To on właśnie został wybrany na patrona 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzisiaj to Polska honoruje swojego bohatera - zaznaczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Posłuchaj
REKLAMA
9 lutego 2020 roku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej odsłoniła tablicę upamiętniającą dowódcę 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - swojego patrona brygady - podpułkownika Gracjana Klaudiusza Fróga.
- "To miejsce to część polskiej historii". Premier o zakupie domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem
- Pierwsza wolna elekcja – fundament Rzeczpospolitej Obojga Narodów
- "Sprzeciwiał się próbie osadzenia na KUL-u organizacji ateistycznej". Kunicki-Goldfinger o Krupskim
Kapitan Fróg uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca szwadronu techniczno-gospodarczego w 33. dywizjonie pancernym, który działał w ramach Wileńskiej Brygady Kawalerii. Po zajęciu Wilna przez wojska niemieckie przeszedł do konspiracji w szeregach Armii Krajowej i współorganizował siedemnastoosobowy Oddział Lotny imienia Króla Bolesława Chrobrego. Od początku września 1943 roku dowodził oddziałem partyzanckim AK działającym w rejonie Sużan. Od grudnia 1943 roku do lutego 1944 roku współdziałał z 6. Wileńską Brygadą AK. W tym czasie jego oddział został nazwany 3. Wileńską Brygadą AK. Brał udział w licznych akcjach zbrojnych. W dniach 6-8 lipca 1944 roku, dowodząc 3. Wileńską Brygadą AK, brał udział w walkach o wyzwolenie Wilna w ramach operacji "Ostra Brama". 3. Brygada odniosła duże sukcesy, na pozycjach trwała do 8 lipca i podjęła współdziałanie bojowe z oddziałami sowieckimi. Kapitan broni pancernych Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz dowódca 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej został dwukrotnie odznaczony najwyższym odznaczeniem wojennym nadawanym za wybitne zasługi bojowe - Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
nt
REKLAMA
REKLAMA