"Podpiszemy porozumienie ws. badań nad wsparciem rodzin". Maląg o spotkaniu ministrów rodziny krajów V4
Podpisaniem wspólnego porozumienia, które nakreśli kierunek współpracy m.in. w obszarze badań w zakresie wsparcia rodzin, zakończy się czwartkowa konferencja ministrów rodziny Grupy Wyszehradzkiej - przekazała w środę szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.
2021-05-12, 21:06
W czwartek o godz. 11 rozpocznie się konferencja "V4+ COALITION PRO FAMILIA", w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Ministrowie rodziny Węgier, Czech, Słowacji i Polski oraz innych państw europejskich będą dyskutować na temat polityki prorodzinnej i prospołecznej. Do podobnej dyskusji doszło w połowie lutego br., a także podczas Forum Polityki Rodzinnej w Brnie w maju 2019 r.
Minister Maląg w rozmowie z Telewizją Republika podkreśliła, że "dla nas rodzina to przede wszystkim inwestycja". Według niej, "kręgosłup rodziny" powinny stanowić wartości wymienione w konstytucji - małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, z którego rodzą się dzieci. - Wokół tego budujemy całą politykę prorodzinną - oświadczyła szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Powiązany Artykuł
Rodzice cały czas mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Został przedłużony do 23 maja
Przekazała, że na końcu konferencji ministrów rodziny Grupy Wyszehradzkiej zostanie podpisane wspólne porozumienie i list intencyjny, który - zdaniem minister Maląg - "nakreśli kierunki naszej współpracy, aby też przeprowadzać badania w zakresie wsparcia rodzin, potrzeb rodzin, równolegle w naszej czterech państwach grupy V4".
Szefowa resortu rodziny zwróciła uwagę, że w konferencji wezmą udział organizacje pozarządowe, będące "partnerem naszej koalicji".
REKLAMA
Podczas konferencji zostaną ogłoszeni zwycięzcy konkursu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Samorząd Pro Familia 2021". Marlena Maląg podkreśliła, że premier Mateusz Morawiecki będzie dziękował nominowanym i nagrodzonym samorządom. Jej zdaniem, ważne jest to, aby pokazywać rolę rodziny i dzielić się dobrymi praktykami.
- Będziemy też zachęcać inne samorządy do wdrażania polityki prorodzinnej - mówiła minister rodziny.
Marlena Maląg pytana o współpracę z minister rodziny Węgier Kataliną Novák, oceniła, że "współpraca z panią minister jest bardzo budującym doświadczeniem". - W ramach dwustronnej współpracy zamierzamy (...) podpisać list intencyjny o wzajemnej wymianie doświadczeń, ale też wzajemnych badań - wskazała przy tym na Instytut Demograficzny na Węgrzech, który - "prowadzi badania w obszarze rodziny". - Rozważamy wprowadzenie takich rozwiązań w Polsce - zaznaczyła szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Powiązany Artykuł
"To wielki program inwestycyjny, pokażemy go w ciągu kilku dni". Premier o "Polskim Ładzie"
- Marlena Maląg: pozytywny wizerunek rodziny będzie jednym z tematów na forum V4
- "Przed nami wiele oczekiwań i wyzwań". Prezydent powołał Radę ds. Społecznych
- "Tworzenie nowych miejsc w żłobkach". Minister rodziny o Funduszu Odbudowy
W czasie spotkań w poprzednich latach w ramach Grupy Wyszehradzkiej ministrowie wymieniali się także doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie m.in. polityki zatrudnienia czy podnoszenia standardów społecznych. Przedmiotem współpracy są również bieżące kwestie z agendy europejskiej, w tym np. projekt zmiany dyrektywy delegowania pracowników w ramach świadczenia usług czy zmiana rozporządzeń dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
15 maja przypada Międzynarodowy Dzień Rodzin.
nt
REKLAMA