"Rząd jest zdeterminowany, by przeprowadzić sanację". Premier o reformie służby zdrowia
Rząd ma ogromną determinację, by przeprowadzić sanację służby zdrowia - powiedział we wtorek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Wyraził przekonanie, że już w ciągu najbliższego roku Polacy dostrzegą zmianę na lepsze.
2021-05-18, 23:53
Premier zapowiedział podniesienie wydatków na ochronę zdrowia w Polsce do 6 proc. PKB w ciągu najbliższych dwóch lat i do 7 proc. PKB w ciągu sześciu lat. Mateusz Morawiecki odwiedził we wtorek Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.
Powiązany Artykuł
W tym tygodniu rząd rozpocznie realizację Polskiego Ładu. Premier: zaczynamy od służby zdrowia
"Rząd jest zdeterminowany"
Mówił, że pandemia COVID-19 pokazała, jak kruche są systemy ochrony zdrowia i dlatego w Polskim Ładzie położono nacisk na służbę zdrowia. - Chcemy zdecydowanie poszerzyć możliwości polskiej medycyny i polskiej służby zdrowia - podkreślił Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, do tego potrzeba wzrostu wydatków. - Mamy dzisiaj ogromną determinację, żeby przeprowadzić sanację całej służby zdrowia z wykorzystaniem znakomitych fachowców: lekarzy, pielęgniarek, salowych i całej służby medycznej - mówił.
- W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy dojść do 6 procent PKB wydawanych na służbę zdrowie. To będą naprawdę znaczące kwoty przekraczające praktycznie o kolejne 20 miliardów to, co zaplanowaliśmy na ten rok, czyli sięgające łącznie około 120 kilku miliardów złotych - powiedział Mateusz Morawiecki. - Te pieniądze muszą być wydane w sposób właściwy - zaznaczył.
Posłuchaj
- Minister zdrowia: po wakacjach powinniśmy wrócić do normalności
- Adam Niedzielski: 55-60 proc. Polaków jest odpornych na koronawirusa
Wzrost nakładów na służbę zdrowia
Premier zapowiedział, że w ciągu kolejnych sześciu lat planowane jest podniesienie wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB. Jak mówił, ma się to odbyć przy jednoczesnej pracy nad całą siecią szpitali, która ma być tak ukształtowana, żeby czerpać z wiedzy ośrodków akademickich i żeby poprzez kształcenie lekarzy w Polsce "zniknęła odwieczna bolączka", jaką jest brak specjalistów.
- Już wkrótce chcemy znieść limity do specjalistów i w sposób uporządkowany przygotować ten proces tak, żeby można było łatwiej dostać się do specjalisty - powiedział premier. Dodał, że jest to możliwe, bo zwiększa się liczba lekarzy, a rząd pracuje nad wynagrodzeniami w służbie zdrowia.
Posłuchaj
- Prócz kadry lekarskiej i systemu szpitali, bardzo ważne są procedury, wyceny i sprzęt. Chcemy mieć sprzęt na europejskim poziomie - mówił Mateusz Morawiecki i jak zauważył coraz częściej udaje się zakupić sprzęt światowej klasy.
Powiązany Artykuł
Polski Ład zaprezentowany. Oto najważniejsze punkty nowego programu Zjednoczonej Prawicy
Plan działań w służbie zdrowia
Szef rządu zapowiedział, że wkrótce minister zdrowia przedstawi plan działań w ochronie zdrowia i w poszczególnych dziedzinach: onkologii, pediatrii, kardiologii.
REKLAMA
- Jestem przekonany, że już w ciągu najbliższego roku Polacy dostrzegą różnicę, dostrzegą zmianę na lepsze, ponieważ nasza determinacja, aby poprawić funkcjonowanie służby zdrowia jest na najwyższym poziomie - podkreślił.
Premier podziękował polskiej kadrze medycznej oraz naukowcom za to, że pomogli przejść Polakom przez pandemię. Powtórzył apel o szczepienie się przeciw COVID-19.
Premier w Krakowie
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym premier oglądał hybrydową salę operacyjną oraz pracownię tomografii komputerowej.
Dyrektor naczelny szpitala prof. Krzysztof Fyderek mówił premierowi m.in. o planach modernizacji kolejnych części szpitala: laboratorium diagnostycznego, specjalistycznych poradni ambulatoryjnych i budowy nowego obiektu, który pomieściłby oddział zakaźny i oddział psychiatrii dziecięcej. Na ten cel potrzeba ok. 300 mln zł.
REKLAMA
W 2020 r. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy - mimo pandemii - przyjął 170 tys. pacjentów w poradniach i ok. 31 tys. w oddziałach szpitalnych.
jmo
REKLAMA