Historia Polski XX i XXI wieku. Od 2022 roku ma zostać wprowadzony nowy przedmiot szkolny
- Najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. w szkołach średnich, obok dotychczasowej historii, będzie nauczany nowy odrębny przedmiot: historia Polski XX i XXI wieku - poinformował w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
2021-05-20, 11:19
Powiązany Artykuł
Polski Ład. 64,8 mld zł na przyjazną szkołę i kulturę
Wiceminister edukacji pytany był w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta" o zapowiedziane przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, w przedstawionym w sobotę programie Polski Ład, zwiększenie w szkołach średnich liczby godzin nauki historii.
Nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych
- Najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. ten przedmiot w szkołach ponadpodstawowych zafunkcjonuje - powiedział Tomasz Rzymkowski. - Musimy się do tego po prostu dobrze przygotować, żeby nikt nie stawiał nam zarzutów, że program przygotowany jest na chybcika czy nauczyciele nie są przygotowani - dodał.
Wiceminister wyjaśnił, dlaczego ma to być odrębny przedmiot. - Chodzi o to, aby nie burzyć tej historii powszechnej, w której dzieje Polski, narodu polskiego, są niezwykle istotne. Nie ma historii Stanów Zjednoczonych bez Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki, nie ma Wiosny Ludów w Europie bez udziału Polaków, nie ma wojen napoleońskich bez księcia Józefa Poniatowskiego. My Polacy uczestniczyliśmy w dziejach świata, mam na myśli chociażby obronę Europy przed islamem pod koniec XVII wieku - słynną odsiecz wiedeńską króla Jana - stwierdził Tomasz Rzymkowski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. "Została przystosowana do harmonogramu egzaminów ósmoklasisty"
- Barbara Socha o wnioskach o tzw. szkolną wyprawkę: chcemy, żeby były składane tylko online
- Powrót do szkół. MEiN opracowało wytyczne dotyczące wsparcia uczniów
- Powrót dzieci do szkół. Rzymkowski apeluje do nauczycieli: niech to nie będzie sesja egzaminacyjna
- Chodzi przede wszystkim o najnowszą historię Polski, nazwijmy to: historię Polski XX i XXI wieku - poinformował wiceminister.
Jak mówił, jest to spełnienie postulatu podnoszonego przez wielu - przede wszystkim młodych - ludzi, którzy czują głód tej wiedzy. - Tej wiedzy niestety w szkole nie mogą zdobyć z racji obiektywnych - brakuje czasu (...). Często historia kończy się na 1 września 1939 r., czasami nie dochodzą nawet do 17 września - zaznaczył Tomasz Rzymkowski.
W sobotę podczas przedstawiania programu Polski Ład prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że w szkołach średnich ma być wprowadzana nauka historii dwoma nurtami: historii powszechnej i historii Polski. - Dla każdego z tych nurtów będą przeznaczone dwie, trzy, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć - wskazał. - Będzie to ogromna zmiana - podkreślił. Jarosław Kaczyński mówił również o wprowadzeniu programów, które "pozwolą młodzieży szkolnej zapoznawać się z Polską i lokalnie, i w skali ogólnopolskiej".
REKLAMA
nt
REKLAMA