"Polubowne rozwiązanie sporu". Michał Kurtyka o porozumieniu ws. kopalni Turów
- Dzięki porozumieniu będziemy mogli zagwarantować bezpieczeństwo środowiskowe dla tego regionu, samego kompleksu przemysłowego, ale również bezpieczeństwo energetyczne, którego elektrownia jest ważnym elementem - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
2021-05-25, 14:55
Premier Morawiecki poinformował, że w wyniku wstępnego porozumienia Czesi mają wycofać pozew w sprawie kopalni Turów złożony przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zakłada ono między innymi, że Polska zainwestuje na tym obszarze 45 milionów euro w wieloletnie projekty.
Powiązany Artykuł
"TSUE zlekceważyło polskie interesy". Prof. Waldemar Paruch o decyzji ws. Turowa
"Idziemy w kierunku umowy"
Michał Kurtyka podkreślał, że po porozumieniu, uzgodnionym przez premierów Czech i Polski, i po konkluzjach zespołu negocjacyjnego, można mówić o przełomie ws. kopalni Turów. - Idziemy w kierunku umowy, jest porozumienie, na jakich warunkach ramowych będzie ona oparta - zaznaczył.
- Co istotne, mamy dobre stosunki polsko-czeskie, we wczorajszych rozmowach kwestia Turowa była ważnym elementem. Polubowne rozwiązanie sporu jest sposobem, którego obie strony poszukują - dodał.
- Niewątpliwie ważne jest, że przygotowywana umowa, która będzie przyjęta przez rząd czeski, będzie z jednej strony gwarantowała realizację postanowień bezpieczeństwa środowiskowego i wsparcie dla regionu, z drugiej będzie zawierała deklarację strony czeskiej o wycofaniu wniosku do TSUE, co oznacza także wycofanie środka tymczasowego, czyli bezpośredniego powodu, dla którego kopalnia, a następnie elektrownia miałyby być zamknięte - powiedział Michał Kurtyka.
REKLAMA
Posłuchaj
"Deklaracja o wycofaniu wniosku do TSUE"
Jak stwierdził minister, sprawa kopalni ma swoje tło emocjonalne i polityczne, od którego trudno oderwać merytoryczną dyskusję. - Przypomnijmy, że rozmowy były prowadzone na różnych szczeblach, niestety nie doprowadziły do skutecznego rozwiązania sporu. Orzeczenie TSUE spełniło w pewnym sensie swoją rolę w kontekście rozmów przedwyborczych i polityki wewnętrznej w Czechach - nadmienił.
- "Takich rzeczy po prostu się nie robi". Karol Karski o skardze Czech ws. kopalni Turów
- Jest porozumienie ws. kopalni Turów. Marek Wróbel: warte każdych pieniędzy
W ubiegły piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Michał Kurtyka
Data emisji: 25.05.2021
Godzina emisji: 9.33
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA