NIA: blisko 9 tys. farmaceutów nabyło uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19

Blisko 9 tys. farmaceutów nabyło uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19, a ok. 6,3 tys. farmaceutów może dokonywać kwalifikacji przed szczepieniem – podała Naczelna Izba Aptekarska.

2021-05-25, 23:50

NIA: blisko 9 tys. farmaceutów nabyło uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

Aby farmaceuci mogli wykonywać szczepienia przeciw COVID-19, niezbędne jest ukończenie dwustopniowego kursu złożonego z części teoretycznej i praktycznej. Pozytywne zaliczenie części teoretycznej, która prowadzona jest na platformie e-learningowej Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP), umożliwia przystąpienie do części praktycznej realizowanej w centrach symulacji jednostek szkolących.

Kilkugodzinne zajęcia praktyczne dotyczące m.in.: zasad przygotowywania i podawania szczepionek przeciw COVID-19, prawidłowo przeprowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy podstępowania w przypadku pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego u pacjenta po podaniu szczepionki, stanowią – jak podnosi NIA - gruntowe uzupełnienie i odświeżenie wiedzy zdobywanej przez personel medyczny na studiach.

Powiązany Artykuł

dworczyk 1200 twitt.jpg
Druga dawka w dowolnym punkcie i loteria z nagrodami. Szef KPRM o zmianach w Narodowym Programie Szczepień

Co daje zaliczenie szkolenia?

Zaliczenie szkolenia w oparciu o egzamin praktyczny potwierdza zdobycie uprawnień do wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Do tej pory blisko 9 tys. farmaceutów jest przeszkolonych w tym zakresie.

Farmaceuci nabywają także umiejętności uprawniające do kwalifikacji pacjentów do szczepienia.

REKLAMA

Kurs trwający ponad pięć godzin, realizowany jest w formie e-learningu i obejmuje m.in.: praktyczne aspekty obsługi aplikacji gabinet.gov.pl, w tym wystawienie i realizacja e-skierowania na szczepienie, kwalifikację oraz zasady wypełniania e-karty szczepień. Ponadto farmaceuci zapoznają się zasadami dystrybucji szczepionek, jak i aktualnymi aspektami prawnymi dotyczącymi szczepień.

Ukończenie kursu umożliwia otrzymanie certyfikatu, który uprawnia farmaceutę do kwalifikacji pacjenta do szczepienia.

Uprawnienia do przeprowadzania kwalifikacji nabyło dotąd blisko 6,3 tys. farmaceutów. 

ks

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej