Paweł Bobołowicz: istnieje niebezpieczeństwo, że Ukraińcy uznają, iż są niechciani przez Zachód
Paweł Bobołowicz, korespondent polskich mediów na Ukrainie, wskazał na antenie Polskiego Radia 24 na "niekonsekwencję struktur zachodnich we wspieraniu Ukrainy". Z kolei dziennikarz Polskiego Radia Adam Dąbrowski mówił o sytuacji pandemicznej w Wielkiej Brytanii. Stwierdził, że droga do pokonania koronawirusa "będzie bardziej wyboista, niż wydawało się jeszcze miesiąc temu".
2021-06-08, 20:12
- Indyjski wariant dominuje na Wyspach i powoduje skokowy wzrost liczby zakażeń - mówił Adam Dąbrowski. Pomimo "superszybkiego" tempa szczepień w Zjednoczonym Królestwie, jak zauważył Adam Dąbrowski "wirus też przyspieszył". - Ten "wyścig" jest coraz bardziej zacięty - komentował.
Zdaniem korespondenta Polskiego Radia z Wielkiej Brytanii "są też dobre wiadomości". - Większość ekspertów spodziewa się, że ta fala będzie łagodniejsza niż poprzednie. Powodem są właśnie szczepionki - mówił. Wskazał też, że choć rośnie liczba zakażeń, to liczba nowych hospitalizacji jest od niej nieproporcjonalnie mniejsza. Przytoczył też statystki, według których zdecydowana większość osób, które trafiły ostatniej doby do szpitala, nie była zaszczepiona.
Posłuchaj
***
Sprawa ukraińska będzie zapewne jednym z tematów rozmowy Joe Biden-Władimir Putin w Genewie. Kijów wciąż domaga się od Zachodu wsparcia w jego euroatlantyckich aspiracjach, tymczasem takie kwestie jak złagodzenie podejścia Waszyngtonu do Nord Stream 2 mogą budzić irytację mieszkańców naszego wschodniego sąsiada, a być może wzmocnić głos prorosyjskich sił politycznych w tym kraju.
Powiązany Artykuł
Nord Stream 2. Blinken: pracujemy nad zabezpieczeniem Ukrainy przed szantażem energetycznym Rosji
Paweł Bobołowicz wskazał na "niekonsekwencję struktur zachodnich we wspieraniu Ukrainy". - Istnieje niebezpieczeństwo, że Ukraińcy zaczną mówić: "a może ten Zachód nas nie chce?" - mówił.
Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że Unia zna już podobny przykład. Przez pewien czas do członkostwa w niej aspirowała Turcja, w której po latach te kwestie "wypadły z przestrzeni publicznej".
- Na razie jednak prezydent Wołodymyr Zełenski wyraźnie wskazuje euroatlantycką drogę, która zapisana jest wprost w konstytucji. (...) Oficjalnie Ukraina, nawet po takich nieco nieprzychylnych ruchach, nie powinna z tego rezygnować - podkreślił dziennikarz.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Antoni Opaliński
Goście: Paweł Bobołowicz (korespondent polskich mediów na Ukrainie), Adam Dąbrowski (Polskie Radio)
Data emisji: 8.06.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 19.33
ms, IAR, PR24
REKLAMA