Projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych. Posłowie zgodni co do konieczności zmian
Posłowie podczas debaty pozytywnie wypowiedzieli się o projekcie autorstwa PiS noweli ustawy o partiach politycznych. Jak wskazał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, dotyczy on wyeliminowania zapisów pozwalających na ujawnienie danych o adresach osób uprawnionych do reprezentacji partii politycznej.
2021-06-23, 18:14
Celem projektu nowelizacji ustawy o partiach politycznych jest anonimizacja danych adresowych osób wskazanych w ewidencji partii politycznych. Mularczyk przedstawiając w środę w Sejmie sprawozdanie komisji o tym projekcie podkreślił, że komisja wnosi o to, by ten projekt został uchwalony.
Powiązany Artykuł

Los trzech ministrów w rękach posłów. W Sejmie głosowania nad wotum nieufności
- Chcę podkreślić, że projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych dotyczy wyeliminowania z tej ustawy zapisów, które ujawniają dane o adresach zamieszkania podmiotów osób uprawnionych do reprezentacji partii politycznych - wyjaśnił poseł PiS. - Wnosimy, aby Wysoka Izba uchwaliła przedłożony projekt nowelizacji - powiedział Mularczyk.
Stanowisko klubu PiS przedstawił poseł Kazimierz Smoliński. Zwrócił on uwagę, że ustawa o partiach politycznych pochodzi z 1997 roku "i w niektórych aspektach nie przystaje do aktualnego stanu prawnego". - Dlatego posłowie wnioskodawcy stwierdzili, że należy dokonać zmiany art. 18 tej ustawy, który zawiera jawność ewidencji partii politycznej, co jest potrzebne - powiedział Smoliński. Dodał jednak, że "elementy tej jawności idą za daleko".
Poseł zadeklarował, że klub PiS będzie ten projekt popierać. - Ponieważ te zmiany są konieczne naszym zdaniem, aby chronić te dane osobowe, które nie powinny podlegać ujawnieniu - zaznaczył Smoliński.
Nowela "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom"
Poseł Arkadiusz Myrcha reprezentując klub Koalicji Obywatelskiej podkreślił, że projekt tej ustawy nie wzbudza kontrowersji "o tyle, że wychodzi naprzeciw pewnym oczekiwaniom". - Bo nie dość że zostaje uregulowana kwestia jawności adresów zamieszkania osób, które są uprawnione do reprezentowania partii politycznych i zaciągania zobowiązań, ale jednocześnie zostają wprowadzone pewne też takie kwestie porządkowe dotyczące publikacji chociażby dokumentów dotyczących partii politycznych - powiedział Myrcha.
Oświadczył, że klub KO nie zgłasza zastrzeżeń do projektu.
Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic powiedziała, że Lewica chce dalszego procedowania tego projektu. - I chce jego poszerzenia o zapisy gwarantujące, że Polacy będą mogli na powrót zaufać swojemu państwu, swojemu parlamentowi, drugiemu człowiekowi, a do tego jest potrzebna jawność i uczciwość - mówiła Kucharska-Dziedzic.
"Oczywista sprawa"
Zdaniem posła Dariusza Kurzawy (Koalicja Polska - PSL) proponowane zmiany w ustawie są uzasadnione. - Wrażliwe dane osobowe, do jakich należy bez wątpienia adres zamieszkania, są chronione w wielu postępowaniach i dokumentach. Ta sama zasada powinna również mieć zastosowanie w ustawie o partiach politycznych - powiedział Kurzawa.
Posłanka Joanna Mucha (Polska 2050) powiedziała, że koło, które reprezentuje zagłosuje za tą nowelą. - Zagłosujmy za tą ustawą, ale uważamy, że skandaliczne jest to, że Sejm zajmuje się tak nieważnymi dla ludzi tematami, kiedy ważne tematy nie są zaadresowane - zaznaczyła Mucha.
Zdaniem posła Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), wykreślenie publikacji prywatnych adresów polityków "to oczywista sprawa". Według niego, należałoby tę ustawę napisać od początku. - Zobaczyć, jak partie polityczne powinny działać nowocześnie w XXI wieku - powiedział poseł Konfederacji.
kp
REKLAMA
REKLAMA