"Wokół polskich spraw". Intelektualiści diagnozują kluczowe problemy [WIDEO]
Klub Ronina ruszył z ambitnym programem "Wokół polskich spraw. Diagnoza społeczna węzłowych problemów w 2020+". To cykl rozmów, w których czołowi polscy intelektualiści diagnozują kluczowe problemy Polski początku XXI wieku. Zapraszamy do oglądania załączonego wideo.
2021-08-17, 14:11
Klub Ronina nie chce sprowadzać swojej działalności tylko do publikowania na YouTubie relacji z sali spotkań, lecz przy pomocy profesjonalnej ekipy dziennikarsko-realizatorskiej tworzyć programy audiowizualne specjalnie dla Internetu (z możliwością równoległej prezentacji w tv), które wyjęte ze sztywnych ram "przeglądu tygodnia", przez dłuższy czas miałyby walor punktu odniesienia.
Józef Orzeł, prezes Fundacji Klubu Ronina, przyznał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że obecna "sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ znaleźliśmy się na ostatnim odcinku prostej, za którą jest duży zakręt i nie wiemy, co się za nim znajduje". - Dobrze byłoby podsumować aktualną sytuację Polski przed pokonaniem tego zakrętu. Do tego służy cykl rozmów z polskimi intelektualistami - tłumaczy.
Powiązany Artykuł

Świat mocno skręca w lewo. Grzegorz Górny: toczy się bój o duszę młodzieży
Rozmowa z prof. Andrzejem Nowakiem
Jednym z powodów powstania programu "Wokół polskich spraw. Diagnoza społeczna węzłowych problemów w 2020+" był m.in. kryzys w Zjednoczonej Prawicy, skutkujący niepewną większością w Sejmie, epidemia koronawirusa i związany z nią kryzys ekonomiczny i społeczny, a także sytuacja geopolityczna i zmiana polityki amerykańskiej wobec Europy. - Te wszystkie powody kazały nam zadać pytanie o to, gdzie obecnie znajduje się Polska w swoich dziejach i co może nastąpić za zakrętem - zauważył w rozmowie z portalem Józef Orzeł.
Rozmowa z Grzegorzem Górnym
Diagnoza kluczowych problemów Polski
W czasie jednej godziny programu czołowi polscy intelektualiści diagnozują kluczowe problemy Polski początku XXI wieku. Zdaniem prezesa Fundacji Klubu Ronina "bez właściwego określenia czym są dziś polskie sprawy i dokąd chcemy zmierzać, nie możemy szukać dobrych dróg. Pobłądzimy. Liczba mnoga, którą się tu posługujemy, ma tu istotne znaczenie. Po pierwsze - bo na życie wspólnoty polskiej składa się wiele obszarów tematycznych. Po drugie - bo tu potrzeba wielogłosu. Po trzecie, i najważniejsze - bo w demokracji diagnoza musi mieć szansę i czas na przesączenie się do społeczeństwa, winna przezeń być modyfikowana, a przede wszystkim uznana za swoją. I to jest cel Klubu Ronina od lat. I to jest zarazem nowa forma, która najskuteczniej pozwoli go osiągnąć".
REKLAMA
Powiązany Artykuł

"Nie poprawia bezpieczeństwa kobiet, a promuje tęczowe ruchy". Prof. Nalaskowski o konwencji stambulskiej
Rozmowa z prof. Wojciechem Roszkowskim
Józef Orzeł zwrócił uwagę, że wpływ na powstanie inicjatywy ma obecny charakter współczesnych mediów. - Media są tak słabe, ponieważ od 1989 r. władze nie zachęcały w sposób konstruktywny Polaków do zajęcia się polityką, głównymi zagadnieniami społecznymi czy ekonomicznymi. Przed erą Internetu istniała duża szansa, żeby telewizje - nie tylko publiczna, ale również i komercyjne - stały się źródłem nie tylko informacji, ale i wiedzy, budowania stosunku do świata. Tak się nie stało, bo rządzący nie byli tym zainteresowani, a potem nadszedł czas Internetu i media publiczne, a nawet cała polityka komunikacyjna, spotkały się z łatwiejszą w odbiorze i dającą swobodę alternatywą - powiedział rozmówca portalu.
Rozmowa z prof. Witoldem Modzelewskim
Dostrzega on jednak w tym zjawisku pewne zagrożenia. - To droga do tworzenia baniek informacyjnych, ponieważ szukamy w Internecie czegoś konkretnego, następnie to znajdujemy i potem zaczyna nas to formatować i im bardziej czegoś szukamy, tym bardziej znajdujemy tylko to, ale już nie znajdujemy tam czegoś innego. To kierunek jednopunktowy, a ten punkt zasłania nam wszystko inne i w tym momencie nie chcemy opuszczać naszej bańki informacyjnej, ponieważ czujemy się w niej dobrze - stwierdził prezes.
Powiązany Artykuł

Radziejewski: wzrost potęgi Chin rozsadza światowy ład, który daje Polsce bezpieczeństwo
Rozmowa z prof. Aleksandrem Nalaskowskim
Józef Orzeł liczy, że "opinia publiczna zapozna się z programem, choć może nie cała, bo niektóre rozmowy są trudne, niszowe, dla tych, którzy interesują się polityką, historią, społeczeństwem". - Rozmowy będą publikowane na różnych portalach, myślimy również o tym, aby na ich podstawie wydać książkę. Mamy także nadzieję, że telewizja publiczna będzie chciała to pokazać - dodaje prezes.
REKLAMA
Rozmowa z prof. Andrzejem Zybertowiczem
Rozmowa z Markiem Budziszem
Rozmowa z Marcinem Palade
Rozmowa z Tomaszem Łysiakiem i Marcinem Wolskim
Rozmowa z prof. Gertruda Uścińską
REKLAMA
Rozmowa z Arturem Bartoszewiczem
Rozmowa z Józefem Orzeł
Rozmowa z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem i dr Józefem Orzeł
Rozmowa z Wojciechem Surmacz
Rozmowa z Marcinem Palade
REKLAMA
Rozmowa z Aleksandrą Rybińską
Lista rozmówców i zagadnień
- Prof. Andrzej NOWAK: Gdzie MY jesteśmy w dziejach Polski?
- Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Inteligencja – upadła klasa. Czy Polacy potrzebują naiwnej życiowo postszlachetczyzny?
- Prof. Aleksander NALASKOWSKI: Niedokończona wieczna reforma oświaty III RP? Jakie będą Rzeczypospolite, skoro tak niedobre jest młodzieży chowanie?
- Prof. Witold MODZELEWSKI: Ukryte koszty sukcesu III RP. Czy punkt zerowy – „szczęki” były niezbędne?
- Ks. prof. Paweł BORTKIEWICZ: Lewicowa ideologia, lepiej i piękniej kusi, gdy nadciąga z zachodu, a nie na taczankach?
- Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ: Niebezpieczeństwa i szanse nowej rewolucji technologicznej
- Wojciech SURMACZ: Co się stało z naszą klasą? Krótka historia mediów III RP. Od dziennikarskiej potęgi do totalnego upadku?
- Marek BUDZISZ: Krótsze ramię Moskwy? Rosja w dziejach III RP
- Grzegorz GÓRNY: Polska polityka Trójmorza – strategie, marzenia, niewykorzystane szanse.
- Marcin PALADE: Nie tylko kapitalizm, nie tylko migracja ze wsi do miast. W jakim punkcie zmiany społecznej jesteśmy? O społecznych konsekwencjach polaryzacji
- Tomasz ŁYSIAK & Marcin WOLSKI : Czy prawica zdezerterowała? Rzecz o polskiej kulturze
- Prof. Gertruda UŚCIŃSKA: Czarna demograficzna dziura. Co robić na dekadę przed zapaścią?
- Artur BARTOSZEWICZ: 500+ to był brakujący element gospodarki towarowo-pieniężnej. Bariery?
- Aleksandra RYBIŃSKA: Od Bonn do Berlina. Polska w oczach i polityce Niemców.
- Józef ORZEŁ: Zbyt późno? Pyrrusowe zwycięstwo PiS. Co by było, gdyby to już Porozumienie Centrum wygrało u zarania III RP?
***
Klub Ronina istnieje nieprzerwanie od stycznia 2007 r. Fundacja, która Klub Ronina zinstytucjonalizowała, wedle statutu ma na celu m.in.: wzrost aktywności obywatelskiej; wzrost świadomości obywatelskiej na temat zasad demokratycznego państwa obywatelskiego oraz historii i kultury Polski; zwiększenie świadomego udziału społeczeństwa w wyborach.
Sponsorami projektu są: PKN Orlen, Agencja Rozwoju Przemysłu, KGHM, PGNiG i Totalizator Sportowy.
REKLAMA
Damian Nejman
REKLAMA