10. Jubileuszowa edycja MMF Hommage à Kieslowski. Diana Dąbrowska o festiwalu

2021-06-27, 13:00

10. Jubileuszowa edycja MMF Hommage à Kieslowski. Diana Dąbrowska o festiwalu
Diana Dąbrowska . Foto: forum

- Chcieliśmy wyprawić takie urodziny Kieślowskiemu. Zaprosiliśmy bardzo dużo jego współpracowników, będzie obecna Maria Kieślowska, która objęła wydarzenie patronatem honorowym - mówiła w Polskim Radiu 24 Diana Dąbrowska, dyrektor artystyczna festiwalu MMF Hommage à Kieslowski.

Powiązany Artykuł

dobra_zmiana.jpg
"Trzeba umieć nawiązać kontakt z widownią". Przebindowski o prapremierze komedii "Dobra zmiana"

10. Jubileuszowa edycja MMF Hommage à Kieślowski przybierze w tym roku w Sokołowsku wyjątkową formę. Przez osiem wakacyjnych weekendów od 27 czerwca do 28 sierpnia wielbiciele kina świętować będą 80. urodziny Krzysztofa Kieślowskiego.

Diana Dąbrowska, dyrektorka artystyczna festiwalu podkreśliła, że "zaczynamy od dokumentów o Krzysztofie Kieślowskim". - Zależało mi na tym, żeby w tym programie też uwzględnić perspektywę ludzi, którzy podpatrywali się pracy Kieślowskiego - podkreśliła.

Posłuchaj

Diana Dąbrowska o festiwalu MMF Hommage à Kieslowski ("Kulturalnie na temat") 22:54
+
Dodaj do playlisty

- Stąd pomysł, by ten prolog do tego wydarzenia głównego, jakim jest wieczorna projekcja "Przypadku", także wcześniej spotkanie z Jerzym Stuhrem i recital Zbigniewa Zamachowskiego, żeby podprowadzić różnymi wizjami, którzy przyjaciele Kieślowskiego, jego współpracy mogli nagrać, ale będą to bardzo różne propozycje, które kierujemy do wszystkich osób, które zapraszamy - powiedziała.

"Chcieliśmy wyprawić takie urodziny Kieślowskiemu"

Dyrektorka artystyczna festiwalu zaznaczyła, że "ten dzień rzeczywiście jest taki bardzo gęsty, ten pierwszy dzień urodzinowy, bo naprawdę chcieliśmy wyprawić takie urodziny Kieślowskiemu". - Zaprosiliśmy bardzo dużo jego współpracowników, będzie obecna Maria Kieślowska, która objęła wydarzenie patronatem honorowym - mówiła.

- Dużo powiedziałabym takich mikro wydarzeń, które składają się na taki bardzo obfity dzień festiwalowy, jak chociażby wspomniane recital Zbigniewa Zamachowskiego, czy spotkanie z chyba kluczowym aktorem twórczości Kieślowskiego, tutaj aktorem, bo jak dobrze wiemy twórczość Kieślowskiego to są wspaniałe aktorki, ale Jerzy Stuhr od "Amatora" po "Spokój", mało znane, a genialne, oczywiście "Dekalog X", taka twarz kina Kieślowskiego, ale przede wszystkim prawda "Amator" - dodała.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadząca: Katarzyna Cygler 

Gość: Diana Dąbrowska, dyr. artystyczna festiwalu MMF Hommage à Kieslowski

Data emisji: 26.06.2021

Godzina: 23:35

nt

Polecane

Wróć do strony głównej