Szef MSZ: Czerwiec '56 był walką nie tylko o wolną Polskę, ale też Europę
Szefowie MSZ krajów Grupy Wyszehradzkiej oddali hołd ofiarom Poznańskiego Czerwca 1956. Dziś przypada 65. rocznica pierwszego, masowego wystąpienia obywateli przeciwko władzom PRL, krwawo stłumionego przez komunistyczne wojsko i milicję.
2021-06-28, 17:50
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau mówił, że "ci, którzy rzucili wyzwanie komunistycznej władzy w 1956 roku, walczyli nie tylko o godność środowisk pracowniczych w ówczesnej Polsce". Jak dodał, bez wątpienia walczyli o wolną, zjednoczoną Europę.
Powiązany Artykuł
Premier: w 1956 roku poznaniacy pokazali, co znaczy być wewnętrznie wolnym
Posłuchaj
Poznański Czerwiec
Protesty w ramach Powstania Poznańskiego pod koniec czerwca 1956 roku zostały krwawo spacyfikowane przez wojsko, milicję i funkcjonariuszy UB. Przeciw ludziom wołającym o chleb i wolność władza wysłała 359 czołgów i ponad 10 tysięcy żołnierzy. Demonstracje przerodziły się w starcia z uzbrojonymi oddziałami wojska, milicji i służb bezpieczeństwa. W starciach zginęło blisko 60 osób, kilkaset zostało rannych.
Poznański Czerwiec '56 doprowadził bezpośrednio do przetasowania władz w Polsce oraz pośrednio do wybuchu Powstania na Węgrzech.
- Spotkanie szefów MSZ V4. Zbigniew Rau: wyraziłem nieustające poparcie Polski dla rozszerzenia UE
- Poznański Czerwiec'56 - największa masakra w historii PRL
jmo
REKLAMA