Sprzątaczka "na czarno". Nawet 75 proc. pracowników w Niemczech nie jest rejestrowanych
W Niemczech aż trzy czwarte prac, które zlecane są przez właścicieli prywatnych gospodarstw domowych nie jest w ogóle rejestrowana - informuje portal Deutsche Welle.
2021-07-07, 12:57
Niemcy chętnie płacą zlecają płatne prace takie jak: sprzątanie, pranie czy prace ogrodowe, innym, jednak - o wiele rzadziej niż mieszkańcy innych krajów europejskich - tę pracę rejestrują. To wniosek z nowego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poświęconego trendom zatrudnienia w prywatnych gospodarstwach domowych.
Powiązany Artykuł
KE podnosi prognozy gospodarcze dla Polski na 2021 rok
Dużo powyżej średniej UE
U naszych zachodnich sąsiadów, nawet 75 proc. prac w tym zakresie nie jest w ogóle rejestrowanych, w momencie kiedy średnia w Unii Europejskiej wynosi 57 proc. W krajach takich jak Belgia czy Francja, odsetek zatrudnienia niezgłoszonego jest jeszcze niższy.
- Kraje UE dwie trzecie publicznych pieniędzy przeznaczają na zdrowie i edukację. Tak wynika z raportu PIE
- Przed wyjazdem sprawdź swój obiekt turystyczny. Pomoże w tym specjalny portal
Wiele osób zlecających przydomowe prace, decyduje się na ominięcie procesu rejestracji pracownika, z uwagi na podatki. Jednak w takim przypadku, osoba wykonująca zlecenie nie jest chroniona w przypadku choroby, bezrobocia. Nie może także liczyć na odprowadzanie składek emerytalnych.
REKLAMA
Legalna praca
Według raportu OECD - praca w prywatnych gospodarstwach domowych (w zakresie prac takich jak np. sprzątanie), nawet jeśli nie ma nic wspólnego z opieką, stanowi znaczący odsetek legalnej i całkowicie wynagradzanej pracy. Pracownicy tego sektora stanowią w krajach OECD 1,3 proc. całego ogółu zatrudnionych.
Powiązany Artykuł
Wiele krajów stawia własne prawo nad unijnym. Saryusz-Wolski: początek batalii o ustrój UE
Sytuacja jednak mocno różni się od siebie w zależności o kraju. Podczas gdy w Hiszpanii, Portugalii czy Francji stanowią oni 2,5 proc. zatrudnionych, to w Polsce czy w Czechach już tylko 0,1 proc. Niemcy znajdują się w dolnym przedziale z około 0,3 proc.
***
Dostępność tego typu zatrudnienia jest zdaniem OECD ważna ze względu na zwiększenie udziału kobiet na rynku pracy. Jednakże pracownicy tego sektora (głównie kobiety) są często słabo chronione socjalnie.
twitter/Deutsche Welle
REKLAMA
as
REKLAMA