TK w 2005 roku orzekł wyższość prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był dzisiejszy sędzia TSUE

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek premiera Mateusza Morawieckiego z marca tego roku dotyczący zgodności z polską konstytucją wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Radosław Fogiel udostępnił uzasadnienia orzeczenia TK z 2005 mówiącego o wyższości prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był wówczas dzisiejszy sędzia TSUE.

2021-07-13, 13:27

TK w 2005 roku orzekł wyższość prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był dzisiejszy sędzia TSUE
Gmach Trybunału Konstytucyjnego. Foto: shutterstock

Wątpliwości szefa rządu budzą trzy unijne przepisy. Chodzi między innymi o zapisy, na mocy których Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) jest w stanie wstrzymać lub odroczyć wykonanie danej czynności prawnej przez polskie sądy.

Radosław Fogiel z Prawa i sprawiedliwości opublikował na Twitterze orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2005 roku na temat wyższości polskiego prawa nad międzynarodowym. Przewodniczącym ówczesnego składu był Marek Safjan, który dziś jest sędzią TSUE, czyli organu który stosuje wyższość prawa unijnego nad polskim.

W uzasadnieniu z 2005 roku możemy przeczytać, że "Konstytucja pozostaje zatem - z racji swej szczególnej mocy - "prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej" w stosunku do wszystkich wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych. Dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych o przekazaniu kompetencji w niektórych sprawach."

REKLAMA

dz, IAR, twitter

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej