Brak obostrzeń dla firm, które mają zaszczepionych pracowników? Szef MZ wyjaśnia
- Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi "Faktowi" szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko ocenił, że miałoby to rację bytu.
2021-07-30, 07:45
Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw COVID-19 dostawali świadczenie "500 plus".
Powiązany Artykuł
"Koronawirus ciągle nas wyprzedza". Łukasz Kobeszko o sytuacji epidemicznej
Niedzielski podkreślił, że zanim pojawi się dyskusja o obowiązku lub możliwości uprzywilejowanego dostępu do usług dla zaszczepionych, trzeba wyczerpać "potencjał zachęcania ludzi do poddawania się szczepieniu. Dlatego - podkreślił - rząd chce postawić na mobilne zespoły szczepiące. - Chcemy też włączyć lekarzy rodzinnych, by zachęcali swoich pacjentów do szczepień - zapowiedział.
Dodał, że jego zdaniem powiązanie świadczenia "500 plus" z zaszczepieniem nie jest dobrym pomysłem.
Obostrzenia
Pytany, czy w Polsce - tak jak we Francji - będą wprowadzone zasady, że tylko osoby zaszczepione będą mogły korzystać m.in. z kin i restauracji, Niedzielski podkreślił, że takie zapisy z jednej strony powodują zwiększenie liczby szczepiących się, ale z drugiej budzą duże emocje i niezadowolenie społeczne. - Zastanawiamy się więc, czy forsowanie pewnych rozwiązań, które zwiększają presję na społeczeństwo, nie będzie mniej skuteczne - powiedział.
REKLAMA
Minister dopytywany, jakie scenariusze "leżą na stole", powiedział: "Spodziewamy się, że w połowie sierpnia nastąpi pewne przyspieszenie zakażeń. Najbardziej czarny scenariusz mówi, że będziemy mieli 15 tys. zakażeń dziennie na koniec września lub na początku października. Te optymistyczne mówią o tysiącu, czyli o braku wyraźnej fali. To, który scenariusz się ziści, będzie zależało od tego, ile osób zostanie zaszczepionych".
Pytany, czy w regionach będą takie same obostrzenia dla zaszczepionych i niezaszczepionych, Niedzielski stwierdził, że w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim "zdecydowanie to prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest większe niż w pozostałych regionach".
Powiązany Artykuł
"Podwójne" zakażenie koronawirusem jest możliwe. W Polsce są pierwsze przypadki
- Marszałek Sejmu: jak nadejdzie IV fala pandemii i nie będziemy zaszczepieni, zostaniemy w domach
- Waldemar Kraska o obowiązku szczepień dla służby zdrowia: propozycja uzyskała jednogłośne poparcie
- "Nasza wspólna odpowiedzialność". Premier zachęca do udziału w programie szczepień
Szczepienia pracowników
Na pytanie, czy są inne plany, Adam Niedzielski odpowiedział: "Myślimy o takim projekcie, gdzie firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza tych mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń".
REKLAMA
Niedzielskiego dopytywano, czy pracodawcy będą mogli sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony. - Jesteśmy po analizie tego zagadnienia i na pewno wymaga to zmian ustawowych. Trwają prace, by taki projekt przygotować. Ewentualnie podejmiemy na ten temat dyskusję na najbliższym posiedzeniu Sejmu (11 sierpnia) - powiedział szef MZ.
Pytany, co oznaczałoby to dla pracownika i czy mógłby zostać przesunięty na inne stanowisko, gdyby nie był zaszczepiony, Niedzielski ocenił, że "jeśli pracownik ma kontakt z klientem, to przesunięcie go na stanowisko, na którym nie będzie stanowił zagrożenia epidemicznego, miałoby rację bytu".
jbt
REKLAMA