Dr Małgorzata Bonikowska o sporze wokół Izbie Dyscyplinarnej: system prawa unijnego musi być spójny
- Polska jest członkiem UE, uczestniczy we wszystkich pracach instytucji unijnych, budowanie wrażenia, że jest jakaś Unia obok, która jest obcym ciałem i czegoś od nas chce, jest absolutnie mylące - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
2021-08-08, 10:25
W czwartek I Prezes SN wydała dwa zarządzenia ograniczające działalność Izby Dyscyplinarnej w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca, który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.
Powiązany Artykuł
Prezes PiS: zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w obecnej postaci
Dr Małgorzata Bonikowska podkreślała, że funkcjonowanie Polski w strukturach UE pociąga za sobą konieczność uzgadniania porządku prawnego w ramach wspólnoty. - Skoro jesteśmy członkiem UE, obowiązują nas pewne prawa, które ta organizacja wprowadziła, by móc istnieć i funkcjonować. Jednym z nich jest nadrzędność prawa unijnego nad krajowym, po to, by było spójne prawodawstwo, drugim są rządy prawa i praworządność. W obu tych tematach ze względu na reformę wymiaru sprawiedliwości ciągną się problemy, co powoduje, że nasze racje z Brukselą są niepotrzebnie coraz bardziej napięte - stwierdziła.
- Prawo i Sprawiedliwość mówi wyraźnie, że nie wchodzi w grę manewr wyprowadzania Polski z Unii, do czego prowadziłoby kwestionowanie praw unijnych. Skoro takich zamiarów nie ma, logiczne jest, że trzeba te relacje jakoś ułożyć - dodała.
Jak zaznaczyła ekspert, jedynym możliwym obecnie rozwiązaniem jest zastosowanie się do wyroku TSUE, który jest nadrzędnym organem UE, co dotyczy wszystkich państw i rządów.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prof. Karol Karski o zmianach w Izbie Dyscyplinarnej: reforma wymiaru sprawiedliwości musi być dokończona
- W przypadku Polski podstawowym wątkiem jest reforma wymiaru sprawiedliwości, do czego Polska ma prawo, natomiast nie może ona powodować, że mamy kwestionowanie nadrzędności prawa unijnego nad krajowym. (…) Tworząc prawo w Polsce, zawsze uzgadniamy treść każdego aktu prawnego z prawem unijnym, tak by ten system prawny był spójny - przypominała.
Posłuchaj
Dr Małgorzata Bonikowska zwracała uwagę na powiązanie kwestii praworządności z wypłatą środków unijnych. - Jeżeli Izba Dyscyplinarna przestanie orzekać, jest to krok w stronę złagodzenia sytuacji, idziemy w dobrą stronę. Nie wiem, jakie będą decyzje polityków, ale trzymam kciuki za to, by doprowadzić sytuację do normalności, by móc uruchomić Krajowy Plan Odbudowy - zaznaczyła.
Czytaj także:
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Małgorzata Bonikowska
Data emisji: 08.08.2021
Godzina: 10.33
REKLAMA
REKLAMA