E-usługi stają się codziennością. Pozwalają zweryfikować dane samochodu, autobusu oraz punkty karne kierowcy

W lipcu profil zaufany założyło prawie 600 tys. osób. To trzeci pod tym względem miesiąc w 10-letniej historii usługi. Profil zaufany jest kluczem do e-usług. Umożliwia potwierdzanie tożsamości w internecie. Dzięki temu każdy, kto go ma, sprawy urzędowe może załatwiać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

2021-08-10, 08:46

E-usługi stają się codziennością. Pozwalają zweryfikować dane samochodu, autobusu oraz punkty karne kierowcy
Wydawanie praw jazdy ma zostać całkowicie scyfryzowane.Foto: CYFRYZACJA KPRM/Twitter

- W sumie profil zaufany ma już ponad 12 mln Polaków, z czego niemal 3,4 mln założyło go tylko w tym roku - mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Powiązany Artykuł

smartfon 1.jpg
Aplikacja mObywatel coraz popularniejsza. Zobacz, co można dzięki niej załatwić nie wychodząc z domu

Jak założyć profil zaufany?

Najszybszy sposób na założenie PZ to skorzystanie z pośrednictwa banku. Te instytucje mają nasze zweryfikowane dane, więc procedura jest bardzo prosta. Profil można także potwierdzić w punkcie potwierdzającym lub podczas wideospotkania z urzędnikiem.

W lipcu profil zaufany założyło 567.101 Polaków. Oznacza to, że każdego dnia minionego miesiąca PZ zakładało średnio ponad 18 tys. osób.
Lipcowy wynik profilu zaufanego jest trzecim pod względem liczby nowych użytkowników osiągnięciem w jego 10-letniej historii. Więcej profil zaufanych w jednym miesiącu Polacy założyli tylko w kwietniu tego roku (621.911) i w kwietniu 2020 r. (602.739).

Resort cyfryzacji przypomina, że założenie profilu zaufanego nic nie kosztuje. Można to zrobić za darmo. Raz założony profil zaufany jest ważny 3 lata. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność.

REKLAMA

A mając profil zaufany, bez jakichkolwiek przeszkód można korzystać z e-administracji, czyli załatwiać online sprawy urzędowe.

W drogę z e-usługami

Wszystkie dostępne e-usługi znajdują się na portalu gov.pl. W lipcu odwiedziło go ponad 16 mln użytkowników, którzy wygenerowali niemal 72 mln odsłon.

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się e-usługa Historia pojazdu, która umożliwia sprawdzenie, czy auto (także motocykl lub inny pojazd) nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. Od 1 do 31 lipca z tej możliwości Polacy skorzystali 25,5 mln razy.

Z kolei ponad 2 mln razy polscy kierowcy sprawdzali w lipcu online liczbę swoich punktów karnych. Można to zrobić na dwa sposoby: na portalu gov.pl, korzystając z e-usługi Sprawdź swoje punkty karne, lub w aplikacji mObywatel.

REKLAMA

Inna "drogowa" oferta to Bezpieczny autobus. Ta e-usługa za darmo i szybko pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem można się upewnić m.in. czy autobus, do którego wsiadamy, ma ważne badanie techniczne i aktualne OC. Takich weryfikacji dokonano w poprzednim miesiącu 59 tys.

Bez wizyty w urzędzie można też zgłosić kupno lub sprzedaż samochodu. Umożliwia to e-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W lipcu tego roku Polacy skorzystali z niej 77,5 tys. razy. To o ponad 17 tys. więcej niż w lipcu 2020 r.

Internetowe pisma

Przez internet można też załatwić wiele "papierkowych" spraw. E-usługa Wyślij pismo ogólne umożliwia załatwienie lub przynajmniej zainicjowanie załatwienia niemal każdej sprawy w wielu instytucjach - ministerstwach, urzędach gminy czy urzędach skarbowych. W lipcu Polacy skorzystali z niej 184,5 tys. razy. Najkrócej mówiąc, w ciągu ostatniego miesiąca każdego dnia do urzędów trafiały średnio 5.952 elektroniczne pisma.

Online można też zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego. Z tej możliwości, a dokładnie z e-usługi Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego, Polacy skorzystali w lipcu 25,6 tys. razy.

REKLAMA

Młodzi rodzice coraz częściej korzystają też z naszej e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka. Od 1 do 31 lipca bez wizyty w urzędzie zgłoszono przyjście na świat 12.329 maluchów.

Z kolei od 1 do 26 lipca 43,4 tys. osób złożyło online wniosek o dowód osobisty. Niestety od 27 lipca, w związku z pracami przygotowawczymi do wprowadzenia w Polsce dowodów osobistych z odciskami palców właścicieli, nie ma już takiej możliwości. Nadal jednak przez internet można zgłosić zgubienie dowodu osobistego. Umożliwia to e-usługa Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego - unieważnij dowód. W lipcu Polacy skorzystali z niej 6 tys. razy.

PR24.pl, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej