Andrzej Talaga: w Afganistanie zawiódł drugi etap misji amerykańskiej
- Proces budowania państwa całkowicie zawiódł w Afganistanie. Jeżeli państwo dysponuje siłą zbrojną, różnego typu siłami zbrojnymi, całkiem dobrze wyposażonymi i liczącymi 300 tys. ludzi, to znaczy, że coś się stało z samym państwem, że ono nie było w stanie się obronić - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
2021-08-16, 17:40
Stany Zjednoczone i inne kraje Zachodu w pośpiechu i w chaosie starają się ewakuować z Afganistanu swoich dyplomatów i obywateli. Wszystko to dzień po tym, jak talibowie zdobyli Kabul i po kilkumiesięcznej ofensywie ostatecznie przypieczętowali przejęcie władzy w kraju. Wspólnota międzynarodowa apeluje, by nowi władcy pozwolili ludziom wyjechać z Afganistanu, a wpływowi sąsiedzi w regionie sygnalizują, że będą chcieli współpracować z talibami.
Powiązany Artykuł
Sytuacja w Afganistanie. Wspólnota międzynarodowa apeluje, by talibowie pozwolili ludziom wyjechać z kraju
- Trzeba powiedzieć na początku, że misja w Afganistanie miała dwa etapy. Pierwszym było zlikwidowanie al-kaidy, pokonanie talibów i on się powiódł - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z WEI. - Po 2001 roku ruch talibów praktycznie zniknął z Afganistanu, ale potem się odbudował po mniej więcej roku, dwóch latach i stopniowo narastał - zauważył gość "Świata poglądu".
- Ten nowy taliban i stary taliban to - wbrew temu, co często słychać - nie jest to samo. To jest zupełnie inny taliban, przede wszystkim generacyjnie. To są ludzie, którzy poszli walczyć z powodu obcej okupacji i to był motor napędzający ich działania, a nie wierność wobec starego przywództwa talibanu - ocenił ekspert WEI.
Czytaj także:
- "Nielegalne naruszenie przestrzeni powietrznej". Obrona przeciwlotnicza Uzbekistanu zestrzeliła afgański samolot
- Polska pomoc w Afganistanie. Premier: wkrótce wyruszy pierwszy samolot
- USA o przejęciu Afganistanu przez talibów: Joe Biden nie uważał, że ich zwycięstwo było nieuniknione
- Drugi etap tej działalności natowskiej, amerykańskiej, to było budowanie państwa, struktur administracji, wojska, policji itd. I ten proces budowania poniósł całkowitą porażkę, w przeciwieństwie do działań zbrojnych - ocenił Andrzej Talaga. - Proces budowania państwa całkowicie zawiódł. Jeżeli państwo dysponuje siłą zbrojną, różnego typu siłami zbrojnymi, całkiem dobrze wyposażonymi i liczącymi 300 tys. ludzi, to znaczy, że coś się stało z samym państwem, że ono nie było w stanie się obronić - powiedział Andrzej Talaga.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej o sytuacji w Afganistanie - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.
***
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: Andrzej Talaga (WEI)
REKLAMA
Data emisji: 16.08.2021
Godzina emisji: 16.49
IAR, Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA