Coraz mniej chrześcijan w Syrii. Społeczność stanowi już zaledwie kilka procent
Zaledwie 3 proc. - tyle obecnie chrześcijan stanowi społeczeństwo Syrii. Wojna, która toczy się w tym kraju od 2011 roku, zmusiła 2/3 wyznawców religii chrześcijańskiej do opuszczenia swojego kraju.
2021-08-20, 10:37
Przed wybuchem wojny, chrześcijan było w Syrii 10 proc. - dane opublikowane zostały przez L’Assyrian Democratic Organization, czyli organizację związaną ściśle z autonomiczną administracją kurdyjską w północno-wschodnim regionie Syrii.
Kilkadziesiąt tysięcy mniej
Jednym z regionów, który opuściło najwięcej chrześcijan jest Jazira, w większości zamieszkałym przez ludność kurdyjską. Tam liczba wierzących zmniejszyła się ze 150 tys. do 55 tys.
Powiązany Artykuł
Zwiększyły się prześladowania chrześcijan w Indiach. Okazją do tego stała się pandemia
Tak znaczny spadek liczby chrześcijan widoczny jest także w tej części kraju, która pozostaje pod kontrolą rządową. Tam problemy ekonomiczne, zubożenie czy brak ogólnych środków do życia, w połączeniu z pandemią koronawirusa oraz sankcjami gospodarczymi sprawił, że widoczny jest ogromny exodus ludności.
- Całkowity zakaz religii w kraju. Amerykańska komisja: władze Korei Płn. zabijają chrześcijan
- Prześladowania religijne w Algierii. Chrześcijanie pod lupą służb
Szczególnie dotyczy to młodych ludzi (w tym chrześcijan), którzy wyjechali do Europy czy Kanady.
"Heroiczny akt wiary"
Problem starał się przybliżyć światu o. Ibrahim Alsabagh, proboszcz łacińskiej parafii w Aleppo. W swoim "Liście do przyjaciół" zwraca uwagę na szczególną potrzebę opieki duszpasterskiej młodzieży i par, które pragną zawrzeć sakrament małżeństwa, co - jak sam określa - w obecnym czasie jest wręcz "prawie heroicznym aktem wiary".
as
REKLAMA
REKLAMA