"Rosja ustami Ławrowa zareagowała nerwowo". Bobołowicz o Platformie Krymskiej
- Polska świetnie włączyła się w format międzynarodowy jakim jest Platforma Krymska. Pytanie, czy pójdziemy za ciosem i powołamy naszego pełnomocnika - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, korespondent polskich mediów w Kijowie.
2021-08-26, 21:45
Czy Platforma Krymska będzie przełomem? Podstawowym jej celem jest przywrócenie kwestii okupowanego od 2014 r. przez Rosję Krymu na poziomie międzynarodowym. - Pokazanie, że Rosja też może dołączyć, jest ładnym zabiegiem dyplomatycznym pokazującym że Platforma Krymska nie ma charakteru konfrontacyjnego - mówił gość PR24.
Powiązany Artykuł
Prof. Miszczak o polityce Merkel wobec Rosji: jej bilans jest pozytywny
Inauguracyjny szczyt Platformy Krymskiej odbył się w przeddzień obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy. W pierwszym spotkaniu udział wzięło 44 przedstawicieli państw świata. Na szczeblu prezydenckim były reprezentowane: Łotwa, Estonia, Słowacja, Węgry, Mołdawia, Słowenia i Finlandia. Poza tym do Kijowa z oficjalnymi wizytami przybyli prezydenci Litwy i Polski, Gitanas Nausėda oraz Andrzej Duda. Na szczycie był obecny przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. USA reprezentował sekretarz transportu administracji Joe Bidena Pete Buttigieg.
"Czyhanie na integralność FR"
- O tym, że Platforma Krymska jest jednak wrogim w stosunku do Rosji gestem, świadczy reakcja rosyjskiej dyplomacji, także późniejsza wypowiedź Siergieja Ławrowa, mówił on bowiem o czyhaniu na integralność terytorialną Federacji Rosyjskiej. Bardzo ważny jest następny krok, tzn. jak dalej ma funkcjonować Platforma Krymska, Ukraina pokazała swoje tutaj pomysły - podkreślił Paweł Bobołowicz.
Prezydent Ukrainy w trakcie szczytu oświadczył, że Ukraina samodzielnie nie jest w stanie rozwiązać problemu okupowanego Krymu i konfliktu w Donbasie. Dlatego wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej jest czymś bardzo ważnym. "Ukraina wraz z przyjaciółmi, uczestnikami Platformy Krymskiej, zaczyna pisać nowy rozdział w historii kraju, w historii ukraińskiego Krymu: to rozdział o deokupacji, to mój ostateczny cel, ostateczny cel naszego kraju, pracy Platformy Krymskiej" – oświadczył Wołodymyr Zełenski.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Bobołowicz (korespondent polskich mediów w Kijowie)
REKLAMA
Data emisji: 26.08.2021
Godzina: 19:33
REKLAMA