"Będą miały moc wiążącą dla administracji skarbowej". Pakiet VAT e-commerce z objaśnieniami
Ministerstwo Finansów przygotowało przewodnik po głównych rozwiązaniach pakietu VAT e-commerce. Wcześniej przedsiębiorcy sygnalizowali potrzebę opracowania takiego przewodnika.
2021-09-02, 14:55
Przewodnik zawiera 66 przykładów działania pakietu, w tym także opracowane na prośbę przedsiębiorców objaśnienia odnoszą się szerzej do kwestii fakturowania i obowiązków ewidencyjnych. Objaśnienia podatkowe będą miały moc wiążącą dla administracji skarbowej – poinformował resort finansów.
- Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt objaśnień podatkowych do pakietu VAT e-commerce spotkał się z dużym zainteresowaniem. W toku konsultacji przedsiębiorcy wnioskowali o poszerzenie projektu o dodatkowe kwestie, zwłaszcza w obszarze fakturowania czy JPK. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Ministerstwo Finansów opracowało poszerzoną wersję objaśnień podatkowych - swoisty handbook dla przedsiębiorcy - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Powiązany Artykuł
Będzie prościej rozliczyć podatek od towarów i usług. Nowelizacja SLIM VAT 2, z podpisem prezydenta
MF poinformowało, że w objaśnieniach podatkowych przeanalizowano mn.in. wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość WSTO (definicję, miejsce dostawy, dokumentację potwierdzającą dostarczenie towarów do nabywcy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne), sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI (definicję, miejsce dostawy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne), a także rolę operatorów interfejsów elektronicznych (platform).
W objaśnieniach znalazły się analizy dotyczące procedury szczególnych, takich jak tzw. One Stop Shop - OSS (procedura unijna i nieunijna) oraz jak tzw. Import One Stop Shop - IOSS (procedura importu), a także uproszczonej procedury w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. "USZ").
Jak wskazało MF, zmiany w VAT związane z wdrożeniem pakietu e-commerce wprowadzają wiele nowych instytucji i sposobów rozliczania VAT w handlu międzynarodowym w relacjach B2C. Przedsiębiorcy sygnalizowali potrzebę opracowania przewodnika po tych zmianach, więc w przewodniku znalazły się objaśnienia podatkowe, zawierające liczne przykłady praktyczne.
Resort finansów przypomniał, że rozwiązania z pakietu e-commmerce obowiązują od 1 lipca br., a ich celem jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego, w tym importu tzw. małych przesyłek do UE, przy jednoczesnym uproszczeniu rozliczeń VAT.
REKLAMA
- Nowe przepisy uniemożliwią napływ do krajów UE paczek bez VAT i uproszczą formalności związane zwłaszcza z handlem w Internecie w Unii Europejskiej. Przykładowo polskim sklepom internetowym, które dzięki nowym procedurom nie będą musiały już oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT w każdym kraju UE, do którego wysyłają przesyłki. Nie będą musiały się tam rozliczać i nie będą tracić czasu na zapoznanie się z funkcjonującymi tam procedurami - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Nowe regulacje oznaczają istotne zmiany zasad opodatkowania VAT dla polskich przedsiębiorców działających w branży e-handlu, dokonujących transgranicznych dostaw towarów i świadczących transgraniczne usługi unijnym konsumentom (transakcje B2C).
PR24, akg
REKLAMA