KE chce wyjaśnień od polskich władz regionalnych. Chodzi o "strefy wolne od LGBT"

Komisja Europejska potwierdziła, że poprosiła polskie władze regionalne o wyjaśnienia w sprawie "stref wolnych od LGBTQI" w ramach wszczętej w lipcu procedury naruszenia prawa UE. KE przekazała, że domaga się odpowiedzi do połowy września.

2021-09-06, 20:52

KE chce wyjaśnień od polskich władz regionalnych. Chodzi o "strefy wolne od LGBT"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

- 3 września (piątek) służby Komisji Europejskiej wysłały pismo do władz pięciu polskich regionów, które przyjęły pięć tzw. rezolucji +stref wolnych od LGBTQI+, podkreślając wagę odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia, wysłane 15 lipca do Polski - przekazała rzecznik KE Vivian Loonela.

Komisja 15 lipca wszczęła postępowanie o naruszenia prawa UE przeciwko Polsce "związane z równością i ochroną praw podstawowych".

Powiązany Artykuł

komisja europejska logo free shut 1200.jpg
KE uruchomiła procedurę dot. LGBT w Polsce. Europoseł PiS: włączenie się w proces powielania fake newsów

"W przypadku Polski Komisja uważa, że władze polskie nie ustosunkowały się w pełni i w odpowiedni sposób do zapytania Komisji dotyczącego charakteru i wpływu uchwał dotyczących tzw. stref wolnych od ideologii LGBT, przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin" - oznajmiła wtedy Komisja.

Analiza

Uzasadniając swoją decyzję, KE wyraziła zaniepokojenie, że uchwały te "mogą naruszać prawo UE dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną". Należy zatem, jak przekonuje Komisja, przeprowadzić szczegółową analizę zgodności wspomnianych uchwał z prawem UE.

REKLAMA

"Aby dokończyć swoją ocenę, Komisja potrzebuje adekwatnych i wyczerpujących informacji od władz polskich. Pomimo wyraźnego wezwania, jakie Komisja wystosowała w lutym, polskie władze nie dostarczyły do tej pory wymaganych informacji, wyraźnie unikając odpowiedzi na większość próśb ze strony Komisji.

Polska utrudnia zatem Komisji wykonywanie uprawnień przyznanych jej na mocy Traktatów i narusza zasadę lojalnej współpracy wynikającą z art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek rzeczywistej współpracy z instytucjami Unii. W związku z tym Komisja podjęła decyzję o skierowaniu do Polski wezwania do usunięcia uchybienia w związku z brakiem współpracy" - poinformowała KE.

Czytaj także:

Procedura naruszeniowa

Powiązany Artykuł

lgbt 1200.jpg
"Strefy wolne od LGBT jak UFO". Mecenas Kwaśniewski o wszczęciu procedury przeciw Polsce przez KE

Pierwszy etap procedury naruszeniowej polega na przesłaniu do państwa członkowskiego wezwania do usunięcia uchybienia, w którym zwraca się o przekazanie dalszych informacji. wiceminister rodziny i polityki społecznej

REKLAMA

Po wszczęciu procedury pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt poinformowała w lipcu, że Komisja Europejska wystosowała pismo w sprawie uchwał o tzw. strefach wolnych od ideologii LGBT, na które Polska odpowiedziała we wskazanym terminie, czyli w kwietniu 2021 r. "Jesteśmy także w kontakcie z KE w tej sprawie" - napisała Anna Schmidt na Twitterze.

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej