Forum Belwederskie. Łukasz Kulesa: Polska i Wielka Brytania wciąż mają wiele wspólnych interesów
- Nasi brytyjscy partnerzy i goście jednoznacznie mówili nam, że Wielkiej Brytanii uda się zrobić dwie rzeczy jednocześnie: zachować silne związki z państwami europejskimi i Polską oraz zwiększyć zainteresowanie sprawami globalnymi - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kulesa (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
2021-09-16, 17:55
A Warszawie zakończyło się Forum Belwederskie - doroczna konferencja z udziałem ministrów, parlamentarzystów i ekspertów z obu krajów, organizowana tym razem przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych Chatham House z Londynu.
Powiązany Artykuł
USA, Wielka Brytania i Australia ogłaszają współpracę obronną na Indo-Pacyfiku. Jest zdecydowana reakcja Chin
Łukasz Kulesa relacjonował przebieg spotkania. - Mówiliśmy o stosunkach Europy z Rosją, Chinami i Stanami Zjednoczonymi, a także o wpływie sytuacji w Afganistanie na nasze bezpieczeństwo. Rzeczywiście nowe porozumienie Wielkiej Brytanii, Australii i USA bardzo dobrze koresponduje z pytaniem, czy Wielka Brytania, stając się coraz bardziej globalnym mocarstwem i wchodząc w rejon Azji i Pacyfiku, oddala się od swoich tradycyjnych partnerów na kontynencie, w tym od Polski - zaznaczył.
- Głównym przekazem było to, że Polska i Wielka Brytania wciąż mają wiele wspólnych interesów, zarówno politycznych, jak i gospodarczych - podkreślił gość audycji.
Jak stwierdził ekspert, jest to przekaz, który ma uspokoić europejskich partnerów Wielkiej Brytanii. - Są relacje z Australią, jest istotny region Indo-Pacyfiku, ale nie oznacza to, że Wielka Brytania będzie zmniejszać swoje zaangażowanie w naszej części świata. Słyszymy to, co mówią Brytyjczycy, ale będziemy patrzeć także na ich działania, czy będą wywiązywać się z wcześniejszych zobowiązań, m.in. dotyczących NATO - zauważył Łukasz Kulesa.
REKLAMA
Posłuchaj
Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia tworzą nowy strategiczny pakt bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. Przewiduje on bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Według ekspertów pakt AUKUS jest odpowiedzią na rosnące wpływy Chin w regionie.
Czytaj także:
* * *
Audycja: Świata pogląd
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Łukasz Kulesa
Data emisji: 16.09.2021
Godzina emisji: 16.50
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA