Będą rekompensaty za straty związane ze stanem wyjątkowym. Sejm przyjął ustawę
Sejm przyjął ustawę w sprawie rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią. Dokument dotyczy podmiotów świadczących usługi albo prowadzących działalność gospodarczą w części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.
2021-09-17, 19:24
W tej sprawie posłowie byli jednomyślni - za przyjęciem rządowego projektu głosowało 445 parlamentarzystów, nie było głosów przeciwnych lub wstrzymujących się.
Co wynika z ustawy?
Powiązany Artykuł
Sejm wznowił obrady. Posłowie zajmą się projektem zmian w ustawach podatkowych z Polskiego Ładu
Ustawa zakłada, że rekompensaty będą przysługiwać podmiotom świadczącym usługi lub prowadzącym działalność na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Chodzi o przedsiębiorców i rolników świadczących usługi hotelarskie (jak tłumaczono podczas pierwszego czytania projektu - agroturystyka do pięciu pokoi), pilotów wycieczek, przewodników turystyki, firm gastronomicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym.
Rekompensata ma także przysługiwać przedsiębiorcom - organizatorom turystyki lub podmiotom ułatwiającym nabywanie powiązanych usług turystycznych, a także - co przyjęto w poprawce w pierwszym czytaniu po wniosku klubu KO - podmiotom zajmującym się dzierżawą i wypożyczaniem sprzętu rekreacyjnego i turystycznego (np. rowerów, czy kajaków), którzy świadczą te usługi na terenie objętym stanem wyjątkowym.
Rekompensata z budżetu państwa ma przysługiwać za okres obowiązywania stanu wyjątkowego. Gdyby stan ten miał być skrócony lub wydłużony, kwota rekompensaty ma być proporcjonalna do tego czasu.
REKLAMA
W toku prac sejmowych ustalono, że rekompensaty będą w wysokości 80 procent. Pierwotny projekt zakładał 65-procentowe wsparcie.
- Najnowszy sondaż CBOS. Stabilna przewaga Prawa i Sprawiedliwości
- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Maląg: będzie pomagał łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym
Wniosek do wojewody
Aby dostać rekompensatę, uprawniony podmiot musi wystąpić ze stosownym wnioskiem do właściwego wojewody. Mają się w nim znaleźć dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie ze wskazanego okresu. Decyzję ws. rekompensaty wojewoda ma wydawać niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Decyzja wojewody jest ostateczna i prawomocna. Jeśli dochodzona rekompensata ma przekroczyć kwotę 65 tys. zł, wojewoda - aby zweryfikować dane z wniosku - obligatoryjnie przeprowadzi kontrolę, w innych przypadkach może, ale nie musi jej zlecić.
Przychody z tytułu rekompensaty nie są opodatkowane. Jednocześnie wnioskodawca może się ubiegać o odszkodowanie od Skarbu Państwa jako wyrównanie straty majątkowej z działalności ograniczonej wprowadzeniem stanu wyjątkowego i z tytułu utraconych korzyści, które wnioskodawca mógłby osiągnąć, gdyby nie było ograniczeń. Jeśli wnioskodawcy zostanie wypłacona rekompensata, nie przysługuje mu roszczenie o odszkodowanie od Skarbu Państwa.
REKLAMA
Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.
Teraz projekt trafi do Senatu. Marszałek izby wyższej parlamentu zapowiedział już, że Senat zajmie się dokumentem we wtorek 21 września.
jmo
REKLAMA