Hiszpańskie Obserwatorium Wolności Religijnej: lewicowy rząd atakuje wolność religijną, pretekstem pandemia

2021-09-22, 07:53

Hiszpańskie Obserwatorium Wolności Religijnej: lewicowy rząd atakuje wolność religijną, pretekstem pandemia
Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie . Foto: Shutterstock/Marco Rubino

Hiszpańska partia socjalistyczna PSOE prezentowała się w kampanii wyborczej w listopadzie 2019 r. jako umiarkowana partia centrolewicowa, ale półtora roku po dojściu do władzy okazała się formacją polityczną najbardziej atakującą wolność religijną w Hiszpanii – informuje w swoim raporcie Obserwatorium Wolności Religijnej (OLR), do którego miał dostęp "ABC". Raport, który zostanie opublikowany w b. tygodniu, ujawnia, że głównym celem ataków pozostaje Kościół katolicki.

Jak twierdzi "ABC", podczas pandemii w 2020 r. rządząca PSOE potroiła agresję na podstawowe prawo obywateli do wolności religijnej, zapisane w Konstytucji kraju i w Powszechnej deklaracji praw człowieka. Z 240 ataków na wolność religijną, do których doszło w ub. roku, lewicowe partie rządzące i wspierające rząd były odpowiedzialne za ponad 50 proc. Dziennik podał, że największa liczba agresji miała miejsce ze strony socjalistycznej PSOE - 43 ataki (trzy razy więcej niż w roku poprzednim), a razem z radykalnie lewicowym koalicjantem rządowym, partią Podemos, odpowiada za 40 proc. naruszeń tego prawa. Na trzecim miejscu pod tym względem znalazły się katalońskie partie separatystyczne - CUP, ERC i JxCat (19 incydentów).

W 2020 r. aż 65,8 proc. ataków na wolność religijną dotyczyło Kościoła katolickiego. - W Hiszpanii mają miejsce silne prześladowania religijne, chrześcijan w szczególności, co pokazuje, jak radykalny sekularyzm zakorzenia się w tym kraju, przy bierności, jeżeli nie współpracy władz - powiedziała przewodnicząca Obserwatorium Wolności Religijnej (OLR), Maria Garcia, cytowana we wtorek przez "ABC".

Powiązany Artykuł

1200 karykatura fb.jpg
Antykatolicka karykatura w białoruskiej gazecie. Rzecznik Kościoła: to pluje w twarz kilku milionom katolików

"Nowa forma ataku" w czasie pandemii

Według raportu pandemia stała się pretekstem do ograniczenia wolności religijnej, a 19 proc. naruszeń tego prawa miało bezpośredni związek z restrykcjami rządowymi w celu powstrzymania wirusa. - Podczas COVID-19 pojawiła się nowa forma ataku polegająca na rzekomej ochronie zdrowia publicznego – nakazywane przez władze interwencje w miejscach kultu podczas celebrowania nabożeństw - powiedziała Garcia.

Czytaj także:

Raport dokumentuje kilkadziesiąt incydentów, do których doszło tylko w pierwszych miesiącach po wybuchu pandemii, w tym przeprowadzone przez policję na rozkaz ministra spraw wewnętrznych eksmisje z katedry w Granadzie podczas celebrowania mszy przez arcybiskupa w Wielki Piątek 10 kwietnia 2020. W świątyni przybywało wtedy tylko 20 wiernych, chociaż może pomieścić ponad tysiąc osób.

W bazylice Świętej Rodziny w Barcelonie regionalny rząd Katalonii zezwolił na celebrowanie nabożeństwa w lipcu 2020 r. tylko z udziałem maksymalnie 10 osób, podczas gdy tego samego dnia bazylikę mogło odwiedzić bardzo wielu turystów.

"Lewica chce wyeliminować religię z przestrzeni publicznej"

Organizacja zwróciła uwagę, że rząd inaczej traktuje i reaguje na przestępstwa z nienawiści, np. motywowane homofobią, gdy dotyczą one wierzących.

Lista prześladowań religii większościowej jest długa, a OLR podał konkretne przykłady socjalistycznych polityków, którzy publicznie wyśmiewali i poniżali postaci świętych z powodów ideologicznych. - Lewica chce wyeliminować religię z przestrzeni publicznej, a pandemia jest tylko pretekstem do tego - powiedziała Garcia.

OLR jest organizacją obywatelską utworzona w 2006 r. w celu ochrony praw obywateli do uczestniczenia w życiu publicznym bez dyskryminacji za przekonania religijne.

ms

Polecane

Wróć do strony głównej