Darmowe odbiorniki DAB+ dla płacących abonament? Szef RMN chce promować cyfrowe radio

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański proponuje, by rząd rozdał Polakom cyfrowe odbiorniki radiowe. Miałoby to wypromować nowy format cyfrowego nadawania DAB+. W ostatnich latach na "cyfrę" przeszły stacje radiowe z 30 krajów w Europie, w Polsce liderem w tej dziedzinie jest Polskie Radio.

2021-10-07, 05:14

Darmowe odbiorniki DAB+ dla płacących abonament? Szef RMN chce promować cyfrowe radio
Na Ukrainie nadawcy przestali emitować nie tylko piosenki wykonawców rosyjskich, ale wszelkie piosenki w tym języku.Foto: Nick Beer/ Shutterstock

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podkreśla, że cyfryzacja radia pozwoli na nadawanie ogólnopolskie znacznie większej liczbie stacji niż dotychczas.

Powiązany Artykuł

Witold Kołodziejski PR1 01.2012 1200.jpg
"To naturalna konsekwencja postępu technologicznego". Kołodziejski o nadawaniu w technologii DAB+

Posłuchaj

Krzysztof Czabański proponuje, by rząd podarował odbiorniki cyfrowego radia DAB+ - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Krzysztof Czabański uważa, że aby zachęcić Polaków do słuchania cyfrowego radia, rząd mógłby podarować im takie odbiorniki. - Ludzie mają w domach odbiorniki UKF i nie widzą powodu, by to zmieniać. Wiedzą, że cyfra ma lepszy dźwięk, ale UKF też ma niezły. Myślę, że to byłoby ważne, gdyby rząd zainwestował w to i na przykład ludziom płacącym rzetelnie od lat abonament zafundował odbiorniki cyfrowe - dodaje Krzysztof Czabański.

Czytaj także: 

Według szefa Rady Mediów Narodowych, taka promocja kosztowałaby kilkadziesiąt milionów złotych, co w skali budżetu państwa jest niewielką sumą.

Media publiczne kontra komercyjne

Od wielu miesięcy w Polsce toczy się dyskusja na temat tempa przechodzenia na cyfrowe nadawanie. Najszybciej na DAB+ przechodzi obecnie Polskie Radio, które w ten sposób nadaje dziewięć swoich programów. Przeciwne cyfryzacji są media komercyjne, które uważają, że to dublowanie nadawania w internecie.

REKLAMA

Według danych Europejskiej Unii Nadawców, w całej Europie cyfrowo nadaje już ponad 400 stacji radiowych.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej