"Unijni komisarze łamią prawo europejskie". Wiceszef MSZ dla "Le Figaro"

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" stwierdził, że kryzys na linii Warszawa-Bruksela będzie decydujący dla przyszłości Europy. Podsekretarz stanu w MSZ skrytykował "polityczne motywacje" unijnych instytucji, które domagają się sankcji wobec Polski po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności polskiego prawa nad unijnymi traktatami.

2021-10-14, 11:50

"Unijni komisarze łamią prawo europejskie". Wiceszef MSZ dla "Le Figaro"

Wiceminister stwierdził na łamach francuskiego "Le Figaro", że unijni komisarze łamią prawo europejskie, ingerując w reformę polskiego sądownictwa i krytykując orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. - Ta sama zasada obowiązuje wszędzie - konstytucje zawsze przewyższają wszelkie normy wynikające z prawa międzynarodowego - stwierdził Paweł Jabłoński.

Powiązany Artykuł

grzegorz napieralski 1200.jpg
Napieralski: niektórzy politycy Zjednoczonej Prawicy nie chcą polskiej obecności w UE

- Za argumentami legalnymi kryją się jasne motywacje polityczne, związane z tym, że jesteśmy konserwatywnym rządem, odizolowanym w Unii zdominowanej przez liberałów, lewicę i centroprawicę - stwierdził wiceszef MSZ, dodając, że Bruksela również atakuje prawicowe rządy na Węgrzech. Zapytany o wstrzymanie wypłaty środków dla Polski z europejskiego funduszu odbudowy Paweł Jabłoński odparł, że sankcje są "całkowicie sprzeczne z unijnymi regulacjami".

Posłuchaj

Wiceszef MSZ dla "Le Figaro" . Relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Wiceszef MSZ nazwał konflikt Warszawy z Brukselą "bardzo ważnym momentem w historii Unii Europejskiej" i "zderzeniem dwóch wizji" - Europy suwerennych państw i Europy federalnej. Ta ostatnia może doprowadzić do "dezintegracji Europy"- ostrzegł Paweł Jabłoński. Dodał, że coraz więcej polityków - między innymi we Francji - jest świadomych problemu i chce bronić suwerenności swoich państw.

Czytaj także:

Paweł Jabłoński powiedział "Le Figaro", że pozostaje optymistą w sprawie dalszych negocjacji z Brukselą. Zapewnił, że polskie władze będą dążyły do dialogu i kompromisu, ale nie zaakceptują "braku szacunku i braku równego traktowania" ze strony unijnych instytucji.

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej