Specustawa ws. muru na granicy z Białorusią. Kiedy zajmie się nią Senat?

Nad specustawą w sprawie budowy zapory na granicy z Białorusią będzie pracował teraz Senat. Z racji tego, że ma ona charakter pilny, Izba będzie miała tylko 14 dni na jej rozpatrzenie. Czy są szanse na to, aby senatorowie zajęli się nią wcześniej?  

2021-10-15, 14:24

Specustawa ws. muru na granicy z Białorusią. Kiedy zajmie się nią Senat?
Senackie komisje wprowadziły m.in. poprawkę, która rozszerza katalog wyłączeń z zakazu przebywania w strefie nadgranicznej o osoby wykonujące zawód dziennikarza. Foto: Twitter.com/PolskiSenat

- Po wielu przykładach innych ustaw nie łudzę się, że Senat wyjątkowo szybko zajmie się tą ustawą. Skorzysta zapewne z możliwie długiego terminu, aczkolwiek chciałbym się dziwić - mówił tuż po czwartkowych głosowaniach rzecznik rządu Piotr Muller. Najbliższe posiedzenie Senatu jest przewidziane w dniach 27-29 października. W połowie tego okresu kończy się 14. dniowy termin, w którym izba powinna zająć się specustawą. Czy z racji na wagę projektu Senat przyspieszy swoje prace?

Powiązany Artykuł

forum Mateusz Morawiecki 1200.jpg
"Najlepszą bronią wciąż pozostaje szczepionka". Premier o zagrożeniu pandemią

Marszałek izby Tomasz Grodzki pytany przedpołudniem o tę sprawę stwierdził, że ustawa jeszcze nie trafiła na jego biurko. - Jak trafi do Senatu, a jeszcze nie trafiła, to zajmiemy się nią w stosownym czasie - tłumaczy Grodzki. I dodaje, że projekt zostanie przez senatorów rozłożony na czynniki pierwsze. - Jak zawsze dokładna analiza w komisjach, a potem dokładna analiza plenarna. Zawsze tak postępujemy i nigdy nie pozwalamy sobie na działanie nieroztropne - wyjaśnia marszałek Senatu.

Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej trafiła do Senatu popołudniu. Pilne przedłożenie rządowe otrzymało już nawet numer druku.   

274 posłów poparło specustawę

Rzecznik rządu Piotr Muller ma nadzieję, że analizy te nie doprowadzą do zmian w ustawie. - Liczę przede wszystkim, że nie będą do niej przyjęte poprawki, bo wtedy to pozwoli, aby pan prezydent jak najszybciej mógł dostać tę ustawę do ostatecznego rozstrzygnięcia - mówi rzecznik rządu.

REKLAMA

Ustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią poparło 274 posłów, m.in. z PiS, PSL i Konfederacji. Przeciw było 174 posłów z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z realizacją tej inwestycji. Przewiduje, że będzie to solidna i wysoka zapora wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. 

Powiązany Artykuł

tusk 1200 free.jpg
Donald Tusk bardziej opozycji szkodzi, niż jej pomaga? Zobacz nowy sondaż

Barierę będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są niejawne. Jej całkowity koszt oszacowano na 1 mld 615 mln złotych.

MF, PolskieRadio24.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej