Zmarł Colin Powell. MSZ RP: nie zapomnimy jego roli w pogłębianiu polsko-amerykańskich stosunków

W wieku 84 lat zmarł były sekretarz stanu USA Colin Powell. Jak poinformowała jego rodzina zgon nastąpił wyniku powikłań po zakażeniu COVID-19. Polityk był w pełni zaszczepiony.

2021-10-18, 16:47

Zmarł Colin Powell. MSZ RP: nie zapomnimy jego roli w pogłębianiu polsko-amerykańskich stosunków

- Otrzymałem smutną informację o śmierci Colina Powella - byłego Sekretarza Stanu USA. My - Polacy nigdy nie zapomnimy jego roli w pogłębianiu relacji polsko-amerykańskich w początkach naszej przynależności do NATO - napisał Zbigniew Rau na Twitterze.

Powiązany Artykuł

Colin Powell  1200 pap.jpg
Nie żyje były sekretarz stanu USA Colin Powell. Miał 84 lata

Pustynna Burza

Byłego sekretarza stanu USA wspomniał rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina. "Pamiętamy jego współpracę z naszym wojskiem w czasie operacji Pustynna Burza, jego rolę jako Sekretarza Stanu USA i wizytę w Polsce na obchodach sześćdziesiątej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Cześć jego pamięci!" - napisał rzecznik na twitterze.



Colin Powell zmarł w poniedziałek rano wskutek powikłań związanych z COVID-19 - podała na Facebooku jego rodzina. Miał 84 lata, według rodziny, był w pełni zaszczepiony przeciw COVID-19.

Wiele dekad w wojsku, ważne stanowiska w armii

Urodzony w Nowym Jorku syn imigrantów z Jamajki, Powell w czasie swej kariery został m.in. przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów za kadencji prezydenta George'a Busha seniora, a także sekretarzem stanu USA podczas pierwszej kadencji prezydenta George'a W. Busha. Był też doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji prezydenta Ronalda Reagana.

Powell służył w wojsku przez 35 lat, odbywając m.in. dwie zmiany podczas wojny w Wietnamie, gdzie został odznaczony Medalem Żołnierza za uratowanie trzech żołnierzy z płonącego śmigłowca. Pełnił też kluczową rolę podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Uważano go wówczas za autora tzw. "doktryny Powella", podkreślającej konieczność użycia przeważającej siły, społecznego poparcia i jasnych celów w interwencji zbrojnej.

Jako szef dyplomacji Powell był jednym z największych sceptyków wobec wojny w Iraku, ale mimo to zaprezentował na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ "dowodów" na rzekomo ukrywaną przez reżim Saddama Husajna broń masowego rażenia. W późniejszych latach opisywał to jako swój największy błąd i plamę na swym dorobku.

Mimo przynależności do Partii Republikańskiej, w ostatnim okresie był zdecydowanym krytykiem partii i prezydentury Donalda Trumpa. W ostatnich latach skupiał się na założonej przez siebie fundacji poświęconej problemom edukacji dzieci.

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej