"Polska i Litwa są jednością wobec naruszania naszych granic". Prezydent na forum Sejmu w Wilnie
Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu w litewskim Sejmie mówił o wspólnej historii oraz o ścisłych relacjach Polski i Litwy. Prezydent przebywa z wizytą w Wilnie. Związana jest ona z 230. rocznicą Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.
2021-10-19, 16:35
Powiązany Artykuł
Prezydent Andrzej Duda przywitał litewskich parlamentarzystów po litewsku. W swoim przemówieniu odniósł się do historii, zarówno Rzeczpospolitej Obojga Narodów, jak i też tej najnowszej. Wspomniał między innymi o tragicznych wydarzeniach ze stycznia 1991 roku, do których doszło pod wileńską wieżą telewizyjną.
- Moje pokolenie pamięta już inną, waleczną Litwę. Tę, która nie bała się rzucić wyzwania sowieckiemu imperium w czasie, gdy świat nie wierzył w jego upadek - podkreślił Andrzej Duda i dodał po litewsku: "Panie i Panowie, to nie Mur Berliński jest dla nas symbolem ostatecznego upadku komunizmu, ale wieża telewizyjna w Wilnie".
Posłuchaj
Prezydent podziękował za wsparcie, jakiego udzielają sobie oba państwa w związku z atakiem hybrydowym reżimu Aleksandra Łukaszenki. - Polska i Litwa są jednością w swoim sprzeciwie wobec agresji, wobec wzniecania niepokojów, wobec naruszania naszych granic - powiedział Andrzej Duda i zaznaczył, że oba kraje są wspólnie obrońcami Europy przed tyranią.
Relacja Polski z Litwą
Prezydent podkreślił bliskość obecnych relacji Polski z Litwą. - Czy znają Państwo inne kraje, które świętują zaręczyny? Nie strategiczne partnerstwo czy sojusz, ale właśnie zaręczyny? Tak bliskie sobie są Polska i Litwa. Ta dzisiejsza Litwa będąca naszym wiernym sojusznikiem w NATO i UE i ta dawna, obejmująca także granice dzisiejszej Białorusi i część współczesnej Ukrainy, która w unii z Polską stworzyła wielką potęgę ówczesnej Europy - powiedział Andrzej Duda.
REKLAMA
Jak zaznaczył, bez Litwy Polska byłaby jedynie umiarkowanie silnym państwem średniowiecznej Europy, bez dostępu do morza, skonfliktowana z potężnymi sąsiadami. Z kolei bez Polski - Litwa byłaby wielkim terytorium cofającym się pod naporem rosnącej w siłę Moskwy.
Mówiąc o aktach uchwalonych 230 lat temu, prezydent przypomniał, że "zaręczenie" oznacza dosłownie upewnienie i gwarancję oraz kojarzy się z aktem zaręczyn, wiążącym dwie bardzo bliskie sobie osoby. Dodał też, że te "zaślubiny" nie doszły do skutku i przypomniał, że we wspólnej historii obu narodów było też wiele porażek.
pkur
REKLAMA