Lekarz wystawiał fałszywe certyfikaty covidowe. Minister cyfryzacji wpadł na trop oszusta

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wpadł na trop oszusta wystawiającego fałszywe certyfikaty covidowe - poinformował portal Fakt.pl. Cieszyński powiadomił w tej sprawie prokuraturę.

2021-10-23, 13:52

Lekarz wystawiał fałszywe certyfikaty covidowe. Minister cyfryzacji wpadł na trop oszusta

Fakt.pl informuje, że w internecie krążą ogłoszenia dotyczące możliwości zakupu certyfikatów COVID-19 i to bez konieczności przyjmowania szczepionek. Nabywca nie musi stawić się w punkcie szczepień, by otrzymać certyfikat, którym potem może posługiwać się np. przy przekraczaniu granicy.

Powiązany Artykuł

szczepienia PAP 1200 (3).jpg
Od kiedy zapisy na trzecią dawkę szczepionki? Minister zdrowia podał datę

- Na jednym z komunikatorów internetowych znalazłem ogłoszenie, w którym oferowano możliwość wystawienia paszportu covidowego bez konieczności szczepienia. Okazało się, że potrzebny jest tylko numer PESEL osoby, która ma zostać wpisana do systemu jako zaszczepiona - opowiedział "Faktowi" minister ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński. Do wygenerowania certyfikatu podał dane bliskiej osoby, która dotąd - z powodów zdrowotnych - nie mogła przyjąć zastrzyku.

Jak przekazał Cieszyński, certyfikat został wystawiony od razu po podaniu PESEL. - Dzięki dostępowi do konta tego pacjenta przez portal pacjent.gov.pl mogłem od razu pobrać ten certyfikat. Oczywiście od razu zgłosiłem sprawę do prokuratury, bo takie działania podważają wiarygodność systemu szczepień - powiedział "Faktowi".

Czytaj także:

Jak opisano, w toku badania sprawy okazało się, że za wystawieniem fałszywego certyfikatu stał lekarz z woj. warmińsko-mazurskiego. - Centrum e-Zdrowia zablokowało już jego konto. Poinformowana została także izba lekarska - przekazał Cieszyński.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

chemia badania szczepionka koronawirus laboratorium covid-19 F shutterstock 1200.jpg
Ponowna infekcja możliwa wcześniej niż przypuszczano. Są nowe badania nad reinfekcją COVID-19

"Fakt" pisze, że do NFZ wpłynęło kilkanaście sygnałów dotyczących handlu fałszywymi certyfikatami szczepień i fałszowania dokumentacji medycznej. - Takie działanie po pierwsze zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzenienia się koronawirusa, po drugie - jest przestępstwem i prowadzi do odpowiedzialności karnej. Wszystkie tego typu zgłoszenia są przekazywane organom ścigania - powiedziała gazecie Justyna Maletka z biura komunikacji resortu zdrowia.

Jak pisze "Fakt", fałszowanie paszportów COVID-19 to problem występujący nie tylko w Polsce. W piątek szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski poinformował, że w związku z podrabianiem certyfikatów wszczęto na Ukrainie 800 spraw karnych - czytamy. 

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej