E-faktura. Znamy kolejne etapy wdrażania nowego systemu rozliczeń z fiskusem

Po przyjęciu przez Sejm projektu ustawy wdrażającej w Polsce Krajowy System e-Faktur, ustawa czeka już tyko na podpis prezydenta. Uchwalono również zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2.

2021-11-02, 14:05

E-faktura. Znamy kolejne etapy wdrażania nowego systemu rozliczeń z fiskusem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obowiązkowe.

Powiązany Artykuł

shutterstock podatki rachunki 1200 1200.jpg
E-faktury na początku będą dobrowolne. Sprawdź, kiedy staną się obowiązkowe


Jakie korzyści przyniesie przedsiębiorcom korzystanie z e-faktury?

  • podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40
  • faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.


- Udostępniając przedsiębiorcom e-fakturę, dołączamy do grona europejskich liderów nowoczesnych e-usług administracji. Polska będzie czwartym krajem UE, który ją wdroży. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 Portugalia. E-faktura to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, tylko w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT do poziomu około 5%, takiego jak we Francji - wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Powiązany Artykuł

e-faktura.jpg
Test e-Faktur. Ruszył pilotaż nowego rozwiązania

REKLAMA

Zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2 dotyczą m. in. braku obowiązku zamieszczania oznaczenia "Duplikat", gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie oraz braku obowiązku umieszczania na fakturze korygującej wyrazów "Faktura korygująca" albo „Korekta”, czy wskazywania przyczyny korekty.

- SLIM VAT 2 to pakiet postulowanych przez rynek uproszczeń i ułatwień w podatku VAT. W jego ramach wdrożyliśmy już w tym roku m.in. zmiany poprawiające płynność firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czy też umożliwiające składanie oświadczenia o wyborze opodatkowania nieruchomości bezpośrednio w akcie notarialnym. Ustawa o e-fakturze wprowadza zapowiedziane w ramach pakietu SLIM VAT 2 zmiany w fakturowaniu, które oszczędzą firmom wielu formalności - dodaje wiceminister Sarnowski.

PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej