Rośnie moc fotowoltaiki w polskim systemie. Program "Mój prąd" dofinansuje również magazyny energii
Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym na koniec września br. wyniosła 6,126 GW - poinformował operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE, opierając się na przesłanych mu danych.
2021-11-15, 13:03
W lutym tego roku moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyła 4 GW.
W ciągu 2020 r. moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła trzykrotnie, osiągając 1 stycznia 2021 r. 3935,74 MW. Z danych PSE na 1 stycznia 2020 r. wynikało, że w systemie było wtedy 1299,6 MW źródeł fotowoltaicznych.
Powiązany Artykuł
"Granice rozwoju fotowoltaiki ogranicza jedynie nasza wyobraźnia". Min. klimatu o rozwoju OZE w Polsce
Zmiana systemu rozliczeń
Z końcem października Sejm uchwalił poselską nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która przede wszystkim zmieni system rozliczania prosumentów w Polsce z net meteringu (opartego na opustach) na net billing (rozliczenie pieniężne z nadwyżek).
Nowy system ma ruszyć od 1 kwietnia 2022 roku. Prawo unijne przewiduje jednak, że obecny system rozliczeń prosumentów mógłby jeszcze obowiązywać i zostać zmieniony najpóźniej od 1 stycznia 2024 r. Już dziś natomiast dyrektywy wymagają, żeby wszyscy ponosili opłaty za wykorzystanie sieci. Z kolei rok 2024 odnosi się do osobnego rozliczania energii wprowadzonej i pobranej.
REKLAMA
Magazyny energii w programie "Mój prąd"
Wcześniej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że w nowej edycji programu "Mój prąd", która ma wystartować w pierwszym kwartale 2022 r., wsparcie udzielane będzie również na magazynowanie energii przez prosumentów. Dotychczasowi beneficjenci, którzy otrzymywali dotacje do kupna paneli PV, nie będą z niego wykluczani.
Zgodnie z zapowiedziami w nowym programie większe wsparcie przysługiwać będzie tym, którzy więcej zainwestują. Zachowana ma być jednak dotacja także do samego kupna paneli, choć zapewne będzie ona niższa. Obecnie jest to do 3 tys. zł; wcześniej było do 5 tys. zł.
Zgodnie z danymi URE w 2019 r. liczba prosumentów wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu do roku 2018. Na koniec 2019 r. było to ok. 149 tys. Obecnie - jak informuje resort klimatu - prosumentów jest już ponad 700 tys.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA