Uchwała o solidarności ws. ochrony polskich granic. Grupa posłów PiS złożyła projekt
W chwili próby Sejm wyraża solidarność z polityką polskiego rządu, jeżeli będziemy ze sobą solidarni, razem skutecznie stawimy czoła atakowi na nasze państwo - czytamy w projekcie uchwały o solidarności w sprawie ochrony polskich granic autorstwa grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, który został złożony w Sejmie.
2021-11-16, 09:55
Projekt ma związek z ubiegłotygodniowym specjalnym posiedzeniem Sejmu, podczas którego przedstawiciele rządu poinformowali o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
Powiązany Artykuł
"Potrzebna rozmowa o alternatywnej wizji Europy". Prezes PiS o UE
"Solidarność z polityką polskiego rządu"
- Reżim Aleksandra Łukaszenki po raz kolejny zaatakował Polskę, wykorzystując sprowadzone przez siebie tysiące migrantów do szturmu na granice Rzeczypospolitej. Od kilku dekad nasze państwo nie stało przed tak dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa - podkreślono w projekcie. "W tej chwili próby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z polityką polskiego rządu w tej sprawie wraz ze wszystkimi instytucjami i osobami zaangażowanymi w obronę Polski i Polaków" - czytamy.
W projekcie podkreślono, że tysiące naszych przodków walczyły o prawo do wolnej i niepodległej Polski.
"Naszym obowiązkiem, w pamięci trudu przeszłych pokoleń, jest stanąć dziś ramię w ramię z żołnierzami, z funkcjonariuszami dumnie noszącymi polski mundur i strzegącymi granic państwa. Funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, żołnierze Wojska Polskiego w tym WOT i przedstawiciele innych służb bronią naszego bezpieczeństwa, naszej wolności i suwerenności naszej ojczyzny" - głosi projekt. Dodano, że Sejm wyraża wdzięczność wszystkim, którzy służą dziś Rzeczypospolitej.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Sytuacja na granicy. Prezydent zwołał kolejne spotkanie z ministrami i szefami służb
W projekcie uchwały podkreślono też, że Sejm stanowczo potępia wszelkie działania prowadzące do destabilizacji Polski zwłaszcza dezinformację zewnętrzną.
"Razem skutecznie stawimy czoła atakowi na nasze państwo"
"Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom wobec zewnętrznego ataku oraz zagwarantowanie nienaruszalności granic jest elementarnym obowiązkiem państwa polskiego, wynikającym wprost z Konstytucji. Podstawowym zadaniem spoczywającym na wszystkich obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności na reprezentantach polskiego narodu - niezależnie od poglądów politycznych - jest wspieranie instytucji państwa i jego służb. Rzeczpospolita Polska jest państwem silnym siłą swoich instytucji i swoich obywateli. Jeżeli będziemy ze sobą solidarni, razem skutecznie stawimy czoła atakowi na nasze państwo. O tę solidarność Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się dziś do wszystkich Polaków" - czytamy w projekcie uchwały.
- "Pozwoli reagować szybko i umożliwi zmniejszenie liczby wojska". Raubo o zaporze na granicy
- Prezes PiS: wojna z użyciem broni w tej chwili nie rysuje się na horyzoncie
- "Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, będzie prowadzona przez 24 godz. na dobę". Szef MSWiA o zaporze przy granicy
Informację rządu ws. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz o podejmowanych działaniach przedstawili w ubiegłym tygodniu w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak wówczas informowano, za sytuację na wschodniej granicy odpowiada reżim Alaksandra Łukaszenki, który używa migrantów jako żywych tarcz. Szef rządu podkreślał, że na granicy mamy nie tylko do czynienia z przemocą, ale też z wyreżyserowanym spektaklem, którego celem jest naruszenie granicy Polski, wprowadzenia chaosu w Polsce i UE.
REKLAMA
Mariusz Błaszczak ocenił, że sytuacja na granicy z Białorusią to najpoważniejszy od dziesięcioleci test dla polskich służb i że sytuacja szybko się nie uspokoi. Szef MSWiA zapewniał, że rząd nie pozwoli, by "Polska stała się szlakiem dla przemytników, dla zorganizowanych grup przestępczych, dla wrogów naszego kraju, szlakiem nielegalnej migracji".
nt
REKLAMA