Jest wyrok TSUE ws. obowiązującego w Polsce systemu delegowania sędziów. Kaleta: kolejny polityczny atak
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że orzeczenie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest "kolejnym politycznym atakiem europejskiego trybunału sprawiedliwości nakierowanym na zdestabilizowanie polskiego porządku prawnego". Odniósł się w ten sposób do orzeczenia TSUE mówiącego, że prawo Unii stoi na przeszkodzie obowiązującemu w Polsce systemowi delegowania sędziów.
2021-11-16, 20:27
Powiązany Artykuł
Reforma sądownictwa. Ziobro: spłaszczenie struktury sądów uwolni ponad 2 tys. stanowisk
W orzeczeniu TSUE chodzi o uprawnienie ministra sprawiedliwości, który jest jednocześnie Prokuratorem Generalnym, do delegowania sędziów do sądów karnych wyższej instancji. Przy czym minister ma też prawo odwołać sędziego w dowolnym momencie bez podania przyczyny. Trybunał wskazuje, że przy tak skonstruowanym mechanizmie delegowania istnieje możliwość politycznej kontroli orzeczeń sądowych.
Posłuchaj
Wiceminister w rozmowie z Informacyjną Agencja Radiową zwrócił uwagę, że badane przepisy funkcjonują w Polsce od lat i nie budziły dotąd wątpliwości. - Jest to kolejny element agresji prawnej trybunału na system prawny w Polsce, tym bardziej, że instytucja delegowania sędziów jest kompetencją ministra sprawiedliwości w wielu państwach Unii Europejskiej i również nie budzi to wątpliwości, przez lata wobec Polski także nie budziło, tak że intencje stojące za tym orzeczeniem są oczywiste - mówił Sebastian Kaleta.
- "Sądownictwo kuleje, trzeba wprowadzać nowe formuły". Marek Dyduch o sędziach pokoju
- "Ten projekt pogorszy nasze relacje z KE". Michał Płociński o reformie wymiaru sprawiedliwości
Trybunał odpowiadał na pytania prawne przedstawione przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Odnosiły się one do zgodności z prawem unijnym niektórych przepisów dotyczących delegowania sędziów.
dn
REKLAMA