"Polacy mają wielkie pokłady dobra"
Prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk życzy Polakom z okazji świąt Bożego Narodzenia pokoju i nadziei.
2010-12-24, 20:21
Posłuchaj
W orędziu wygłoszonym na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia arcybiskup Kowalczyk podkreślił, że kieruje swoje życzenia zarówno do rodaków żyjących w kraju, jak i poza jego granicami. "Pozdrawiam zarówno tych, którzy Boże Narodzenie przeżywają w duchu wiary, jak i tych, którzy przeżywają te święta w radości, ale wartości uniwersalne pochodzą z innych źródeł" - mówił metropolita gnieźnieński.
Arcybiskup Józef Kowalczyk podkreślił, że celebrując Boże Narodzenie w duchu wiary, wspólnie ze swymi rodzinami, ukazujemy głęboką duchowość naszego człowieczeństwa, humanizm i szacunek dla wartości, z których wyrastamy. Prymas Polski przypomniał także o tragicznie zmarłych w wyniku katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Słowa otuchy dla rodzin ofiar katastrof
"Przychodzę symbolicznie do domu matki i brata zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz do domów wszystkich osieroconych, aby okazać im współczucie, połamać się opłatkiem i wypowiedzieć słowa pociechy i życzeń" - mówił arcybiskup Kowalczyk. Hierarcha skierował swoje słowa także do poszkodowanych tragedią powodzi, rodzin dotkniętych tragedią nieszczęść górniczych, wypadków drogowych i innych "wielorakich nieszczęść" oraz tysiącach chorych, oczekujących w szpitalach w nadziei na powrót do zdrowia. Prymas podkreślił, że święta Bożego Narodzenia są świętami nadziei. "Chrystus rodzi się dla wszystkich; rodzi się dla cierpiących, opuszczonych, samotnych, bezdomnych, aby powiedzieć, że on także cierpiał, był bezdomny i opuszczony, gdy przyszedł na świat w betlejemskiej grocie" - mówił arcybiskup Kowalczyk wyrażając nadzieję, że narodzony w Betlejem Chrystus wszystkim przyniesie nadzieję i pokój.
Apel do polityków
Prymas Polski podkreślił jednocześnie, że pokój w Polsce jest dziś bardzo potrzebny: zwykłym ludziom, ale zwłaszcza politykom, by uświadomili sobie, że chociaż w polityce jest miejsce na wzajemne spieranie się w trosce o dobro wspólne, to nigdy nie powinno zabraknąć woli porozumienia i pojednania. Odnosząc sie do przesłania Jana Pawła II, arcybiskup Józef Kowalczyk Polski podkreślił, że "solidarność winna iść przed walką" i dodał, że przed Polską stoi zadanie budowania nowego na tym, co pozostało szlachetne i wartościowe. "W tym dziele należy zjednoczyć wszystkich Polaków szukających tego, co nas łączy, a nie tego, co dzieli" - mówił prymas zwracając uwagę, że "podejmowanie odpowiedzialności za dobro wspólne, jaką jest Polska i jej losy, wymaga wsparcia wszystkich sił społecznych i autorytetów władzy. W tym szczególnie ze strony władzy ustawodawczej i tych wszystkich, którzy struktury tej władzy tworzą".
REKLAMA
Modlitwa w intencji Polaków
Arcybiskup Kowalczyk zapewnił jednocześnie, że modli się w intencji wszystkich trudów Polaków: ich trosk, radości, osiągnięć i oczekiwań, ze wszystkimi symbolicznie łamiąc się opłatkiem, który - jak powiedział - "jest tym kawałkiem chleba, który jest symbolem codziennego pokarmu, a także szczerej solidarności z drugim czlowiekiem".
Prymas Polski, który po raz pierwszy wygłosił swoje orędzie z Gniezna życzył również, aby "miłość Boga do czlowieka była dla nas natchnieniem, abyśmy godnie i życzliwie odnosili się do każdego człowieka, który jest niepowtarzalnym dziełem Stwórcy". Niech kultura szacunku dla każdej osoby ludzkiej promieniuje w całej ojczyźnie przez świadectwo naszego życia" - mówił metropolita gnieźnieński wyrażając nadzieję, że Polacy, którzy "mają wielkie pokłady dobra", będą mogli je "wydobywać z siebie i dzielić się nimi ze wszystkimi potrzebującymi, gdziekolwiek Opatrzność ich pośle".
REKLAMA