"Kryzys państwowy organizowany przez białoruskie służby". Stanisław Żaryn o sytuacji na granicy

- Mamy do czynienia z kryzysem państwowym organizowanym przez białoruskie służby i prowadzonym przez całe państwo białoruskie przeciwko Polsce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. 

2021-11-19, 07:53

"Kryzys państwowy organizowany przez białoruskie służby". Stanisław Żaryn o sytuacji na granicy
Stanisław Żaryn . Foto: Polskie Radio

W związku z kryzysem na granicy z Białorusią mogą zostać podjęte kolejne kroki. W związku z napiętą sytuacją na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej pomoc Polsce deklarują kolejne kraje unijne. W czwartek minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński spotkał się w tej sprawie w Warszawie ze swoim odpowiednikiem z Republiki Federalnej Niemiec Horstem Seehoferem.

Podczas wspólnej konferencji prasowej niemiecki minister zdementował informacje podawane przez Mińsk mówiące o tym, że Alaksandr Łukaszenka porozumiał się z Angelą Merkel ws. korytarza humanitarnego. Przestrzegał także przed dezinformacją białoruskiego reżimu.

Stanisław Żaryn pytany o nastroje przygraniczne odparł, że zauważalna jest pewna zmiana. - To, co zwraca naszą uwagę, to coraz większa agresja i brutalność osób, które chcą się wedrzeć na polską stronę. Widoczna zmiana jest także wśród Białorusinów, którzy są coraz bardziej agresywni wobec polskiej strony - podkreślił.

Poinformował, że z ostatnich informacji sprzed nocy wynika, że koczowisko przygraniczne opustoszało, ale namioty i infrastruktura pozostały. - Mieliśmy informację, że wczoraj po południu większość cudzoziemców została wyprowadzona z obozu. Wiemy, że Białorusini zorganizowali magazyny w pobliżu miasta Bruzgi, gdzie większość migrantów spędziła noc - powiedział Żaryn. Dodał, że przygraniczne obozowisko w najbliższych godzinach może zostać ponownie zasilone i znów pojawią się ludzie.

REKLAMA

 1200.jpg

Powiązany Artykuł

"Polacy działają w interesie całej UE". Szef niemieckiego MSW dziękuje za ochronę wschodniej granicy

Kolejne kroki

Strona polska oczekuje ustabilizowania sytuacji związanej z pobytem nielegalnych migrantów w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy do niedzieli 21 listopada. W przypadku braku reakcji na ten apel Polska, w obawie o bezpieczeństwo odbywającego się tam ruchu kolejowego i ryzyka związanej z tym katastrofy, wstrzyma ruch kolejowy przez przejście graniczne w Kuźnicy.

Posłuchaj

Stanisław Żaryn o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy (24 pytania-Rozmowa Poranka) 15:01
+
Dodaj do playlisty

- Musimy dawać Białorusinom jasne sygnały, że mamy kolejne plany podejmowania działań, które będą rodzajem sankcji - tłumaczył rzecznik ministra koordynatora. Przypomniał, że mamy do czynienia z "kryzysem państwowym organizowanym przez białoruskie służby i prowadzonym przez całe państwo białoruskie" przeciwko Polsce.

- Nie możemy się godzić na to, żeby szlak migracyjny funkcjonował. Broniąc naszej wschodniej granicy, nie tylko dbamy o nasze interesy, ale o interesy całej Unii Europejskiej - podkreślił gość audycji.

REKLAMA

Czytaj także:

W rozmowie poruszono także tematy m.in. sytuacji na granicy ukraińsko-białoruskiej, a także współpracy Polski z Frontexem.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

REKLAMA

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Stanisław Żaryn

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 07.09

REKLAMA

st/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej