Kryzys na granicy. Müller: premier złoży serię wizyt w krajach UE
Piotr Müller podczas sobotniej konferencji prasowej zapowiedział dodatkową ofensywę dyplomatyczną polskiego rządu, która jest spowodowana kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. - Chcemy zabezpieczyć się przed potencjalnymi działaniami, które mogą pochodzić ze strony wschodniej. Tak, żebyśmy jako UE i kraje NATO byli przygotowani na zagrożenia - tłumaczył rzecznik.
2021-11-20, 11:28
Piotr Müller zwracał uwagę w sobotę na konferencji prasowej na trudną sytuację geopolityczną spowodowaną ostatnimi działaniami ze strony wschodniej. Mówił m.in. o organizowaniu działań migracyjnych, które doprowadziły do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.
- Musimy wyciągać wnioski z tego, co działo się, jeżeli chodzi o działania Rosji w Gruzji, o działania Rosji na Krymie oraz działania Rosji na wschodniej Ukrainie. Te wszystkie wnioski oraz informacje, które spływają do naszego kraju oraz naszych krajów sojuszniczych powodują, że ocena sytuacji geopolitycznej jest trudna - powiedział rzecznik rządu.
Dodał, że do tego dochodzą też kwestie "związane, chociażby z nowym narzędziem szantażu energetycznego, które pojawia się w rękach Rosji, czyli potencjalne uruchomienie gazociągu Nord Stream 2".
Kryzys na granicy. "To nie koniec"
Zdaniem Piotr Müllera, w związku z tą sytuacją potrzebujemy wszelkich działań solidarnościowych oraz działań, które będą podejmowane wspólnie przez UE oraz kraje europejskie.
REKLAMA
- Dlatego pan premier Mateusz Morawiecki zdecydował, aby w najbliższym czasie odbyć serię wizyt w krajach unijnych, w krajach europejskich - poinformował rzecznik rządu.
Posłuchaj
Premier będzie rozmawiał w szefami rządów (IAR) 0:47
Dodaj do playlisty
Podkreślił, że w niedzielę premier odbędzie pierwsze trzy wizyty na Litwie, Łotwie i w Estonii. - Jutro trzy spotkania z premierami tych krajów, aby omówić bieżącą sytuację, aby też przedstawić te zagrożenia, których jesteśmy świadomi, które do nas docierają - podkreślił Piotr Müller.
Przedstawiciel władz zaznaczył, że w ostatnich dniach widoczna jest deeskalacja presji migracyjnej, ale - jak stwierdził - "nie oznacza to, że kryzys się zakończył". - Istnieją liczne przesłanki na to, że przez wiele miesięcy, a może nawet lat, kryzys geopolityczny ze wschodu będzie kontynuowany - ostrzegał rzecznik.
Zobacz także: gen. Roman Polsko w "Sygnałach dnia" o sytuacji na granicy
Ciężkie miesiące
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
REKLAMA
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Powiązany Artykuł
Pisarze w obronie żołnierzy. Piekara: mamy dość opluwania ich przez V kolumnę
Sytuacja zaostrzyła się przed tygodniem, kiedy niedaleko przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi po białoruskiej stronie granicy zgromadziła się duża grupa cudzoziemców, która podjęła siłową próbę sforsowania granicy. Grupa przeszła ostatecznie na samo przejście graniczne, gdzie w ten wtorek doszło do szturmu na granicę. W stronę polskich służb rzucane były m.in. kamienie oraz kłody drewna. Niektórzy funkcjonariusze zostali ranni.
Obozowisko stworzone przy przejściu ostatecznie opustoszało, a migranci skierowani zostali przez służby białoruskie do centrum logistycznego.
W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej ruch graniczny na przejściu drogowym w Kuźnicy został zawieszony od 9 listopada br. do odwołania.
REKLAMA
Zobacz także:
- Kryzys na granicy. Jednoznaczny apel premiera: musimy przejść przez to silniejsi
- List otwarty polskich humanistów. Wyrazy wsparcia i szacunku dla obrońców granicy
jp
REKLAMA