Kryzys na granicy, sytuacja na Białorusi - to tematy dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim

Dalsze sankcje i zwiększenie presji na reżim Alaksandra Łukaszenki. Tego chcą domagać się niektórzy europosłowie podczas kolejnej debaty na temat sytuacji na Białorusi i kryzysu na polsko-białoruskiej granicy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

2021-11-23, 05:34

Kryzys na granicy, sytuacja na Białorusi - to tematy dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim
Unijni ministrowie zatwierdzili sankcje wobec Białorusi. Foto: olrat/Shutterstock

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski uważa, że deputowani powinni traktować sytuację na granicy głównie jako kryzys polityczny. - Niestety obawiam się, że wielu lewicowych polityków będzie starało się krytykować rząd za to, że mocno broni granic Unii Europejskiej - powiedział deputowany.

Posłuchaj

Parlament Europejski o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Relacja Karola Surówki (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

"Komisja Europejska wspiera Polskę"

- W dalszym ciągu pokutuje to przeświadczenie, że swoboda przyjazdu do Europy jest jakąś wartością europejską. My się z tym nie zgadzamy i bronimy się przed nielegalną migracją - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej były szef polskiego MSZ-tu.

Polityk zwraca również uwagę, że pod tym względem Komisja Europejska wypowiada się w innym tonie, niż część frakcji w Parlamencie Europejskim. - Urzędnicy Unii Europejskiej daleko odeszli od ideologicznego stanowiska z 2015, 2016 roku, poparli naszą obronę granicy i nawet zdecydowali o wsparciu finansowym, 25 milionów euro. Nie jest to dużo, ale jest to potężny wyłom w dotychczasowej myśli europejskiej - powiedział Witold Waszczykowski.

Na sali ma być również mowa o prześladowaniach mniejszości polskiej, w tym o aresztowaniu Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. - Musimy podkreślić, że Alaksandr Łukaszenka jest nie tylko dyktatorem, ale także terrorystą - mówi europoseł Platformy Obywatelskiej, Andrzej Halicki. Jak dodaje, "gdy przypomnimy porwanie samolotu, to to określenie już wtedy było uzasadnione". - Dziś jednak używa on ludzi jaką żywą broń w walce o polityczne cele, to jest działanie, które powinno go zaprowadzić przed Trybunał odpowiedzialności karnej w Hadze - dodał.

REKLAMA

Socjaldemokraci mówią o pomocy migrantom

Socjaldemokraci zapowiadają tymczasem, że w czasie debaty zamierzają skupić się na kwestii wsparcia humanitarnego dla migrantów uwięzionych na granicy przez białoruski reżim. Mówi o tym między innymi eurodeputowany tej frakcji Leszek Miller. - Domagaliśmy się, aby Unia Europejska była w tej sprawie bardziej aktywna. Jest pewien sygnał, obiecano 700 tysięcy euro na cele humanitarne. Można powiedzieć, że Unia w tej sprawie zaczęła działać bardzo realnie, a nie tylko za pośrednictwem haseł - zaznaczył były premier.

Czytaj również:

Konserwatywni eurodeputowani zamierzają dziś również skomentować ostatnie rozmowy telefoniczne niemieckiej kanclerz Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką, uznają to bowiem za "nieuzasadnione podnoszenie rangi nielegalnie wybranego autokraty". Zwolennicy kanclerz mówią tymczasem, że były to "konieczne próby deeskalacji napięcia".

Temat Białorusi kontynuowany będzie w Parlamencie Europejskim w środę. Przemówienie na sali obrad wygłosi Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, która od roku najprawdopodobniej pełniłaby urząd prezydenta Białorusi, gdyby Alaksandr Łukaszenka nie sfałszował wyborów.

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej