"Nie możemy zostawić Polski samej". Jednoznaczny apel niemieckiego biskupa ws. migrantów
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, podkreślił, że "jest to problem całej Europy". - Nie możemy zostawić z tym Polski samej - stwierdził hierarcha.
2021-11-30, 15:20
Przewodniczący Episkopatu Niemiec wziął udział w briefingu po spotkaniu z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim, które odbyło się w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Poznańskiej.
"Nasza wspólna sprawa"
Zaznaczył, że jednym z tematów rozmów były "niepokoje na granicy polsko-białoruskiej oraz sytuacja na wschodzie Ukrainy. - Jest to problem całej Europy, też nie tylko UE, a na pewno nie tylko Polski. Nie możemy zostawić z tym Polski samej - podkreślił.
- Tworzący się nowy rząd w Niemczech, który - miejmy nadzieję - za kilka tygodni zostanie już całkowicie uformowany, będzie miał przed oczami sytuację nie tylko na granicy polsko-białoruskiej, ale również we wschodniej Ukrainie. To jest nasza wspólna sprawa - mówił bp Bätzing.
Dodał, że "jako członkowie Kościoła katolickiego musimy pamiętać o biednych migrantach, którzy są wykorzystywani do gry politycznej i w tej chwili znaleźli się w potrzasku na granicy polsko-białoruskiej".
REKLAMA
Sytuacja na granicy. Apel niemieckiego biskupa
Bp Georg Bätzing zwrócił również uwagę na fakt, że sytuacja pogodowa na granicy staje się coraz cięższa, co stanowi ogromne zagrożenie dla życia migrantów. - Nadchodzi zima, jest coraz zimniej, nie możemy o nich po prostu zapominać - powiedział.
- Rozmawialiśmy więc też o tym, w jaki sposób przez oddziały Caritasu Polska, Caritas Internationalis, ale również Caritas Białorusi można konkretnie tym osobom pomóc - zaznaczył przewodniczący Episkopatu Niemiec.
Powiązany Artykuł
Jaki jest cel kryzysu na granicy wywołanego przez Łukaszenkę? Rosyjski politolog wyjaśnia
Wyjaśnił także, że w pełni wspiera stanowisko abp. Gądeckiego, że w tej sytuacji chodzi o szeroko pojęty pokój na świecie. - Tu nie chodzi tylko o trudną sytuację na granicy polsko-białoruskiej czy też zewnętrznej granicy UE, ale chodzi o pokój w wymiarze światowym. Dlatego zastanawialiśmy się właśnie nad wspólnym wezwaniem do modlitwy o pokój na świecie - podkreślił bp Bätzing.
Zobacz także: "24 Pytania - Rozmowa Poranka" rzecznik rządu Piotr Müller o sytuacji na granicy
REKLAMA
Zobacz także:
- Żaryn dla włoskiego dziennika: sojusznicy wyrażają uznanie dla naszych działań ws. kryzysu na granicy
- "Dowód na brak wspólnej polityki UE dot. kwestii migrantów". Prof. Konarski o kryzysie na granicy
jp
REKLAMA