Modernizacja indywidualnych źródeł ciepła. Wkrótce ruszą programy wsparcia
Od 1 stycznia 2022 roku uruchomione zostaną tzw. programy bezzwrotnych dofinansowań w ramach realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii (systemów świadectw efektywności energetycznej) przez podmioty zobowiązane - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
2021-11-30, 20:29
- Będzie to możliwe dzięki opublikowanemu 29 listopada 2021 r. rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wartości referencyjnych oszczędności energii finalnej dla przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz w sprawie sposobu obliczania tych wartości - czytamy.
Programy dofinansowań zostały wprowadzone w znowelizowanej w 2021 roku ustawie o efektywności energetycznej jako alternatywie dla podmiotów zobowiązanych w zakresie rozliczania obowiązku oszczędności energii.
Podmioty zobowiązane (lub podmioty przez nie upoważnione) mogą realizować programy bezzwrotnych dofinansowań w celu współfinansowania przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego (np. gospodarstwa domowe, MŚP). Przedsięwzięcia te mają polegać na: wymianie urządzeń lub instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej na urządzenia lub instalacje charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej; przyłączeniu do sieci ciepłowniczej.
REKLAMA
Jak wyjaśnia resort klimatu - założeniem programu jest przyspieszenie procesu modernizacji indywidualnych źródeł ciepła w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. - Należy to uznać za istotne wsparcie dla programu "Czyste Powietrze" i działań mających na celu poprawę jakości powietrza w kraju - czytamy w informacji MKiŚ.
Programy dofinansowań pozwolą także na odblokowanie inwestycji proefektywnościowych u małych odbiorców końcowych, tj. w gospodarstwach domowych, przez spółki działające na rynku energii.
PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA