Wariant Omikron. Specjalny apel unijnej komisarz ds. zdrowia

2021-12-01, 07:17

Wariant Omikron. Specjalny apel unijnej komisarz ds. zdrowia
W związku z rozwojem pandemii konieczne jest ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych. Foto: Peeradontax/Shutterstock

Unijna komisarz do zdrowia apeluje do krajów członkowskich o mobilizację działań w związku z nową mutacją wirusa o nazwie Omikron. Z listem, który Stella Kyriakides wysłała do ministrów zdrowia 27 państw, zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Unijna komisarz napisała, że w obliczu trudnej zimy i pogarszającej się sytuacji epidemicznej należy zrobić wszystko, by zwiększyć odsetek zaszczepionych osób przeciw COVID-19 i przyspieszyć podawanie dawek przypominających.

Stella Kyriakides zaapelowała też o zwiększenie badań dotyczących sekwencjonowania genomu wirusa, by ustalić przebieg, charakter i szybkość rozprzestrzeniania się omikronu. Podkreśliła, że monitorowanie ścieków może pomóc w szybkim wykrywaniu źródeł zakażeń. Konieczny jest też skuteczny system śledzenia kontaktów osób zakażonych, a także izolacja oraz stosowanie cyfrowych formularzy lokalizacyjnych dla podróżnych. Zdaniem unijnej komisarz kraje powinny również przystąpić do wspólnych zakupów leków przeciwcovidowych, korzystając z doświadczeń z zakupami szczepionek.

Kolejne państwa zaostrzają przepisy

Nowa mutacja koronawirusa nazywana Omikron wykryta została już w szeregu państw świata, w tym także europejskich, ostatnio m.in. w Danii i Szwecji, odpowiednio cztery i dwa przypadki. Szwedzka publiczna agencja zdrowia poinformowała, że infekcje zostały wykryte w próbkach pobranych od dwóch osób, które przyjechały z Republiki Południowej Afryki. Pierwszy przypadek Omikronu wykryto także we Francji.

Z powodu zagrożenia nowym, znacznie bardziej zakaźnym wariantem koronawirusa, niektóre państwa zdecydowały się także na zaostrzenie przepisów sanitarnych. Wśród nich jest także Polska. Z kolei Francja rozważa nawet całkowite zamknięcie granic.

Posłuchaj

Unijna komisarz ds. zdrowia pisze do 27 krajów w związku z omikronem - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

pg

Polecane

Wróć do strony głównej