TSUE broni mechanizmu warunkowości. "Należy oddalić skargi Polski i Węgier"
Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości uznał za zgodne z prawem przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. W jego opinii sędziowie powinni oddalić skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości.
2021-12-02, 10:20
Opinia rzecznika generalnego nie jest wiążąca, jest sugestią dla sędziów. Orzeczenia Wielkiej Izby Trybunału należy się spodziewać za kilka, kilkanaście tygodni.
Rzecznik generalny nie podzielił argumentów Polski, która wnosiła o stwierdzenie nieważności rozporządzenia. W jego opinii przepisy mają właściwą podstawę prawną.
Argumenty przeciwko mechanizmowi warunkowości
Podczas rozprawy w połowie października w Luksemburgu pełnomocnicy polskiego rządu podkreślali, że mechanizm warunkowości nie mieści w zakresie podstawy prawnej, bo punkt ciężkości jest położony na ocenę przestrzegania zasad praworządności, a nie na kwestie finansowe i ochrony budżetu. Mówili też o licznych wadach i próbie ominięcia nieskutecznej procedury praworządności z artykułu 7 unijnego traktatu. Wskazywali również na uznaniowość mechanizmu warunkowości, brak przewidywalnych kryteriów naruszeń i zbyt ogólne zapisy dające szerokie pole do interpretacji oraz działania.
Mechanizm warunkowości zakłada, że władze Unii Europejskiej mogą zamrozić środki przeznaczone dla kraju członkowskiego, jeśli stwierdzą, że istnieje zagrożenie ich niewłaściwego wykorzystania. W lipcu Parlament Europejski wezwał Komisję do uruchomienia tego mechanizmu. Zagroził, że jeśli Komisja tego nie zrobi, to może wnieść przeciwko Komisji sprawę o bezczynność do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
REKLAMA
- UE i odwieczna walka o hegemonię w Europie
- Spór z TSUE. Daily Telegraph: Polacy mają prawo domagać się, by zasady w UE były stosowane jednakowo
Zobacz także: Paweł Kukiz w Polskim Radiu 24
kp
REKLAMA