Rola Rosji w kryzysie na granicy. Żaryn: chcą uzyskać kolejne korzyści i uległość Zachodu
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową pokazał dwulicowość Rosji w kontekście sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Stanisław Żaryn podkreślił, że po raz kolejny Kreml stawia się w roli mediatora kryzysu, który sam wykreował.
2021-12-07, 20:25
Stanisław Żaryn uważa, że Rosja perfidnie próbuje wykorzystać kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej do swoich celów. - Już w tej chwili Moskwa prezentuje się jako kraj, który powinien zostać włączony do negocjacji i uspokojenia sytuacji - zauważył przedstawiciel ministra koordynatora służb specjalnych.
Rzecznik wskazał, że jest to typowy element rosyjskiej polityki. - Widać jednoznacznie, że ten kryzys, który od samego początku w sposób skryty Rosja wspiera, jest wykorzystywany na szczeblu międzynarodowym do uzyskania kolejnych korzyści i uległości Zachodu wobec ich interesów - powiedział Stanisław Żaryn.
W komunikacie rzecznik koordynatora służb napisał ponadto, że operacja białoruskiego reżimu jest elementem rosyjskiego planu, którego celem jest podzielenie społeczeństw i państw Europy Środkowej. Zdaniem Stanisława Żaryna chodzi też o to, żeby rozbić jedność krajów NATO i Unii Europejskiej. W analizie rzecznik zaznaczył, że reżim Łukaszenki nie ośmieliłby się zorganizować i prowadzić tak poważnej operacji przeciwko Zachodowi bez poparcia Moskwy.
Posłuchaj
Stanisław Żaryn o roli Rosji w kryzysie granicznym (IAR) 0:27
Dodaj do playlisty
Rozmowa Biden-Putin
Przedstawiciel ministra koordynatora służb specjalnych nawiązał w ten sposób do wtorkowej rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wirtualne spotkanie przywódców trwało ponad dwie godziny.
REKLAMA
Podczas wideorozmowy z prezydentem Rosji amerykański prezydent Joe Biden wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu działań Moskwy wokół Ukrainy. Prezydent USA powiedział Władimirowi Putinowi, że "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy odpowiedzą dotkliwymi ekonomicznymi i innego rodzaju sankcjami w przypadku militarnej eskalacji" - poinformował Biały Dom.
Powiązany Artykuł
Straż Graniczna odpowiada na artykuł Gazety Wyborczej. "Nie było żadnych dzieci"
Joe Biden wyraził też wsparcie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy, a także wezwał do deeskalacji napięcia i do powrotu do działań dyplomatycznych.
Ponadto - jak informuje Biały Dom w komunikacie - Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali o rosyjsko-amerykańskim dialogu w sprawie strategicznej stabilności na świecie, sprawach cyberbezpieczeństwa oraz o innych regionalnych problemach m.in. o Iranie.
Zobacz także: "24 Pytania - Rozmowa Poranka" wiceszef MSWiA Maciej Wąsik o sytuacji na granicy
Zobacz także:
- "Hybrydowe operacje poniżej progu wojny". Żaryn o działaniach reżimu Łukaszenki
- "Zachowanie migrantów może być spowodowane spożywaniem alkoholu". MON pokazał nagranie
jp
REKLAMA