Zmieniają się stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Od dziś w Polsce obowiązują wyższe stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. - podał Narodowy Bank Polski. Stopa referencyjna wynosi 1,75 proc. w skali rocznej, a stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej.
2021-12-09, 00:03
- Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu: stopa referencyjna 1,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 1,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 1,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 1,85 proc. w skali rocznej - poinformował Narodowy Bank Polski.
NBP zaznaczył, że uchwała RPP wchodzi w życie 9 grudnia br.
Do tej pory RPP podwyższyła stopy dwukrotnie. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. W listopadzie została znowu podwyższona, do 1,25 proc.
Stopy procentowe a inflacja
Podwyżka stóp procentowych ma związek z rosnącą w Polsce inflacją. Według szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych przedstawionego przez GUS - w listopadzie 2021 r. ceny wzrosły przeciętnie w stosunku do notowanych w październiku o 1,0 proc. i jednocześnie okazały się wyższe niż przed rokiem o 7,7 proc. (w październiku dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 6,8 proc.
REKLAMA
Dane GUS pokazały, że w ciągu jednego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1 proc. podobnie jak w październiku. Szybciej drożały żywność o 1,3 proc. w skali miesiąca, paliwa o 2,2 proc. oraz energia o 2,7 proc.
Czytaj także:
Jak poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie po posiedzeniu RPP: "w dłuższej perspektywie nastąpi obniżenie inflacji, do czego przyczyni się oczekiwane wygaśnięcie części globalnych szoków podbijających obecnie dynamikę cen, a także podwyższenie stóp procentowych NBP".
Posłuchaj
REKLAMA
- Jednocześnie jednak, wobec kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz oczekiwanego utrzymywania się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższego oddziaływania zewnętrznych szoków na dynamikę cen, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej - czytamy w komunikacie banku centralnego.
Posłuchaj
PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA