Premier spotkał się z unijnym komisarzem. Tematem rozmów rynek wewnętrzny i polityka cyfrowa

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z komisarzem Unii Europejskiej do spraw rynku wewnętrznego, Thierrym Bretonem. Rozmowa dotyczyła aktualnej agendy Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem spraw dotyczących rynku wewnętrznego, polityki przemysłowej i cyfrowej.

2021-12-10, 15:45

Premier spotkał się z unijnym komisarzem. Tematem rozmów rynek wewnętrzny i polityka cyfrowa
Podczas rozmowy politycy skupili się na szczegółach dotyczących unijnego rynku wewnętrznego, polityki przemysłowej i cyfrowej. Foto: Facebook.com/MorawieckiPL

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z unijnym komisarzem Thierrym Bretonem. W mediach społecznościowych szef polskiego rządu poinformował, że podczas rozmowy politycy skupili się na szczegółach dotyczących unijnego rynku wewnętrznego, polityki przemysłowej i cyfrowej.

Komisarz Thierry Breton sprawuje swoją funkcję od 1 grudnia 2019 r. W latach 2005-2007 był francuskim ministrem gospodarki, finansów i przemysłu w gabinetach premierów Jean-Pierre’a Raffarina i Dominique’a de Villepina.

Strategiczna autonomia UE

Jak przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w związku ze spotkaniem premiera i unijnego komisarza przed szczytem Rady Europejskiej 16 grudnia 2021 r. "obecnie UE wypracowuje europejskie rozumienie koncepcji autonomii strategicznej. Polska postrzega ją, jako kierunek wzmocnienia międzynarodowej pozycji UE w dobie wzrastającej rywalizacji geopolitycznej".

"Nasz kraj uważa, że autonomia strategiczna UE powinna pozwalać na wdrażanie ambitnych celów unijnych przy jednoczesnym zmniejszaniu zależności od państw trzecich. Chodzi o kraje, które nie respektują wartości demokratycznych i mają niskie standardy środowiskowe w procesach produkcyjnych oraz jakości produkcji" - dodano w informacji KPRM. 

REKLAMA

Transformacja cyfrowa

W komunikacie podano także, że "Komisja Europejska przyśpieszyła prace dotyczące transformacji cyfrowej, zarówno na poziomie strategicznym, jak i odnośnie do poszczególnych obszarów cyfrowych", takich jak "platformy internetowe, zarządzanie danymi, AI, identyfikacja cyfrowa, cyberbezpieczeństwo".

"Polska zwraca uwagę, iż sam rozwój nowoczesnych technologii jest niewystarczający. Muszą one bowiem dodatkowo budzić zaufanie - zarówno obywateli, jak i przedsiębiorców. W przypadku sprzeciwu obywateli wobec nowoczesnych technologii, niemożliwe będzie ich realne wdrożenie z pożytkiem dla rozwoju gospodarczo-społecznego. Jednocześnie, wyznaczanie nowych standardów w zakresie praw cyfrowych musi spełniać wymogi traktatowe i konstytucyjne" - wskazano. 

Ponadto, zaznaczono również, że "Polska zdecydowanie popiera ambitną agendę jednolitego rynku UE, zwłaszcza w sektorze usług". "Silny jednolity rynek bez barier będzie wspierać wyjście z kryzysu i ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19. Długofalowo, jednolity rynek stanowi także niezbędny element budowania europejskiej konkurencyjności i autonomii strategicznej" - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA

Zobacz także: Przemysław Czarnek w "Sygnałach dnia"

Czytaj również:

KPRM/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej