"Pamiętajmy o wszystkich ofiarach". Apel prezes TK w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zaapelowała, by pamiętać o wszystkich ofiar stanu wojennego. - Każdy, kto ma dziś instrumenty prawne powinien z nich korzystać, aby naprawić krzywdy, które nasi rodacy naszym rodakom wyrządzili - powiedziała w poniedziałek prezes TK.

2021-12-13, 17:37

"Pamiętajmy o wszystkich ofiarach". Apel prezes TK w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

W poniedziałek przypada 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL, mającego na celu likwidację struktur opozycji demokratycznej w PRL-u i obronę reżimu komunistycznego.

- Wprowadzenie stanu wojennego było pogwałceniem praw i wolności obywatelskich. Ówczesna władza poprzez swoje działania narażała życie i zdrowie polskiego społeczeństwa. Odzierała ludzi z godności. Przerwała i zdusiła piękny Ruch "Solidarności". Uniemożliwiła budowę wolnej i suwerennej ojczyzny - oświadczyła z okazji tej rocznicy prezes Przyłębska.

Ofiary stanu wojennego

Dodała, że jako poznanianka wspomina Piotra Majchrzaka i Wojciecha Cieślewicza. - W tym roku zmarła mama Piotra, Teresa Majchrzak, która całe życie walczyła o prawdę. Szukała sprawiedliwości, której niestety nie znalazła - zaznaczyła prezes TK.

Piotr Majchrzak był uczniem poznańskiego technikum, który zmarł w maju 1982 r. w wyniku pobicia najprawdopodobniej przez funkcjonariuszy ZOMO. Śledztwo w PRL bardzo szybko umorzono. Wojciech Cieślewicz został także śmiertelnie pobity przez funkcjonariuszy ZOMO, gdy w lutym 1982 r. uczestniczył w manifestacji pod pomnikiem Ofiar Poznańskiego Czerwca. Śledztwo w PRL także umorzono "wobec niewykrycia sprawców" po trzech miesiącach.

- Pamiętajmy o wszystkich ofiarach stanu wojennego, którym życie odebrano lub zniszczono. Wszystkim winni jesteśmy pamięć i szacunek. Każdy zaś, kto ma dziś instrumenty prawne powinien z nich korzystać, aby naprawić krzywdy, które nasi rodacy naszym rodakom wyrządzili - podkreśliła prezes Przyłębska.

Jednocześnie poinformowała, że Trybunał Konstytucyjny "w geście solidarności z ofiarami stanu wojennego" zapali Światło Wolności w poniedziałek o godz. 19.30.

Krwawa historia

Posiedzenie Rady Państwa, na którym zatwierdzono przepisy dotyczące wprowadzenia stanu wojennego, rozpoczęło się po północy 13 grudnia 1981 r. Tej samej nocy odbyło się pierwsze posiedzenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), na której czele stanął gen. Jaruzelski.

Stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982 r., zaś zniesiony został 22 lipca 1983 r. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk.

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Zobacz także: dr Piotr Łysakowski w Polskim Radiu 24

REKLAMA

Czytaj także:

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej