"Najbardziej represyjnym elementem było internowanie". Dr Grzegorz Wołk o stanie wojennym

2021-12-19, 08:26

"Najbardziej represyjnym elementem było internowanie". Dr Grzegorz Wołk o stanie wojennym
Protest internowanych opozycjonistów w ośrodku odosobnienia w Zakładzie Karnym w Kwidzynie, 14 sierpnia 1982. Foto: Instytut Pamięci Narodowej

- Internowania były najbardziej represyjnym elementem w pierwszych dniach stanu wojennego. Było to zadanie Służby Bezpieczeństwa, a nie wojska. Duża część logistyki - zwłaszcza opracowywanie list osób, które powinny być internowane, które powinny trafić do więzień - należała właśnie do funkcjonariuszy SB - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Wołk z Biura Badań Historycznych IPN. 

W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zanim Wojciech Jaruzelski wydał komunikat na ten temat, wcześniej miały miejsce protesty robotników. 

- Sierpień 1980 roku, te wszystkie strajki, które doprowadziły do powstania Solidarności, na pewno były rewolucją - także dla Służby Bezpieczeństwa. Bo na kanwie tych strajków powstał wielomilionowy ruch wprost kontestujący monopol komunistów na władzę. Służba Bezpieczeństwa musiała się temu przeciwstawić - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Wołk.

- Byli to funkcjonariusze szkoleni w tym właśnie celu. Trzeba pamiętać o tym, że ta mityczna kontrrewolucja była głównym celem istnienia SB. W dokumentach MSW z lat 70. i 80. są zapisy o tym, że Służba Bezpieczeństwa miała zwalczać tego typu wydarzenia czy wręcz do nich nie dopuszczać - dodał historyk.

Jak zaznaczył, "internowania były najbardziej represyjnym elementem w pierwszych dniach stanu wojennego".

- Było to zadanie SB, a nie wojska. Duża część logistyki - zwłaszcza opracowywanie list osób, które powinny być internowane, które powinny trafić do więzień czy sama operacja ich zatrzymywania - należała właśnie do funkcjonariuszy SB - podkreślił. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

dr Grzegorz Wołk o stanie wojennym i internowaniach (PRL - historia prawdziwa) 23:35
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: dr Grzegorz Wołk (Biuro Badań Historycznych IPN)

Data emisji: 19.12.2021

Godzina: 7.35

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej